O‘zbek so‘mini yoqqan xorijliklarga 41 mln jarima.
O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan Xitoy fuqarolari tomonidan sodir etilgan tartibsizliklarga huquqiy baho berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolavhada xorijliklar milliy valyutamiz – o‘zbek so‘mini yoqib, undan tamaki tutatish maqsadida foydalangani ko‘rsatilgan edi. Ushbu holat keng jamoatchilik orasida norozilik uyg‘otdi.
Mazkur voqea yuzasidan o‘tkazilgan surishtiruv ishlari natijasida qonunbuzarlar o‘z qilmishlari uchun xalq oldida uzr so‘rashga majbur qilindi. Shu bilan birga, ularga nisbatan jiddiy moliyaviy jazo chorasi qo‘llanildi.
Har bir huquqbuzarga BHMning 100 baravari miqdorida jarima belgilandi. Bu esa, har bir shaxs uchun 41 million so‘mni tashkil qiladi.
Milliy valyutamizga nisbatan hurmatsizlik qilish holati faqat ma’naviy emas, balki moliyaviy mas’uliyat bilan ham qoplanishi kerakligi yana bir bor ta’kidlandi. Ushbu voqea O‘zbekiston hududida bo‘lib turgan har bir shaxs mamlakat qonunlariga rioya qilishi va milliy qadriyatlarni hurmat qilishi shart ekanligini eslatib o‘tdi.

Иностранцам, которые сожгли узбекский сум, штраф в 41 млн
В Узбекистане было дано правовая оценка беспорядкам, совершённым гражданами Китая, работающими в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
В видеоролике, распространяемом в социальных сетях, показано, как иностранцы жгли национальную валюту — узбекский сум — и использовали её для курения табака. Этот случай вызвал недовольство среди широкой общественности.
По результатам проведённого расследования нарушители были вынуждены публично извиниться за свои действия. Кроме того, в отношении них были применены серьёзные финансовые санкции.
Каждому правонарушителю был назначен штраф в размере 100-кратного минимального расчётного показателя. Это составляет 41 миллион сумов для каждого лица.
Было ещё раз подчеркнуто, что неуважение к национальной валюте должно нести не только моральную, но и финансовую ответственность. Этот инцидент напомнил, что каждый человек, находящийся на территории Узбекистана, обязан соблюдать законы страны и уважать национальные ценности.
В нашей стране обеспечивается верховенство закона и неотвратимость наказания. Источник информации: zamin.uz.