Voyaga yetmaganlar bilan nikohga taqiq kuchaytiriladi
O‘zbekistonda voyaga yetmagan shaxslar bilan nikoh tuzish va qarindoshlar o‘rtasidagi nikohlarni cheklash maqsadida yangi qonun loyihasi muhokamaga qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha xotin-qizlar va bolalar huquqlarini himoya qilishga qaratilgan. Qonun loyihasiga ko‘ra, qarindoshlar, ya’ni tog‘a, amaki, amma, xola va ularning jiyanlari, shuningdek tog‘avachcha, amakivachcha, ammavachcha va xolavachchalar o‘rtasida nikoh tuzish taqiqlanadi.
Ammo bu taqiq farzandlikka olingan yoki o‘gay bolalar uchun qo‘llanilmaydi. Shuningdek, homiladorlik yoki bola tug‘ilishi kabi holatlarda nikoh yoshi tuman yoki shahar hokimi tomonidan bir yilga qisqartirilishi mumkinligi belgilangan.
Voyaga yetmagan shaxs bilan nikoh tuzganlarga nisbatan jazo choralari keskin kuchaytiriladi. Yangi tartibga ko‘ra, bunday holat uchun jarima miqdori 20 million 600 ming so‘mdan 41 million 200 ming so‘mgacha oshirilishi yoki 240–300 soat majburiy jamoat ishlari belgilanishi mumkin.
Shuningdek, ikki yilgacha axloq tuzatish ishlari ham qo‘llanilishi mumkin. Amaldagi qonunchilikda esa jarima miqdori 8 million 240 ming so‘mdan 12 million 360 ming so‘mgacha, jamoat ishlari esa 240 soatgacha edi.
Mazkur o‘zgarishlar bolalar va xotin-qizlar huquqlarini yanada samarali himoya qilishga qaratilgan. Manba: One.uz.

Запрет на брак с несовершеннолетними усиливается
В Узбекистане для ограничения браков с несовершеннолетними и браков между родственниками был вынесен на обсуждение новый законопроект. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект направлен на защиту прав женщин и детей. Согласно законопроекту, запрещается заключение браков между родственниками, а именно между дядей, дядей по матери, тётей, тётей по матери и их племянниками, а также между двоюродными братьями и сёстрами.
Однако этот запрет не распространяется на усыновлённых или пасынков. Также предусмотрено, что в случае беременности или рождения ребёнка возраст для заключения брака может быть снижен на один год по решению главы района или города.
Наказания за заключение брака с несовершеннолетними будут значительно ужесточены. Согласно новым правилам, штраф за такое нарушение может составлять от 20 миллионов 600 тысяч до 41 миллиона 200 тысяч сумов, либо назначаться обязательные общественные работы на срок от 240 до 300 часов.
Кроме того, может применяться исправительные работы сроком до двух лет. В действующем законодательстве штрафы составляли от 8 миллионов 240 тысяч до 12 миллионов 360 тысяч сумов, а общественные работы — до 240 часов.