Ijtimoiy yordam tizimi yangilanadi: yangi tartib joriy etiladi
O‘zbekistonda ijtimoiy himoya tizimini yanada takomillashtirishga qaratilgan yangi qaror qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident farmoniga muvofiq, 2026-yil 1-fevraldan boshlab ijtimoiy yordam ko‘rsatishning yangi tartibi joriy etiladi. Ushbu qaror xalqning ehtiyojmand qatlamlarini manzilli qo‘llab-quvvatlash va ijtimoiy adolatni ta’minlashga qaratilgan.
Farmonga ko‘ra, ilgari alohida yuritib kelingan “Ijtimoiy himoya yagona reestri” va “Kambag‘al oilalar reestri” birlashtirilib, yagona Ijtimoiy reestr shakllantiriladi. Mazkur reestr “Yagona milliy ijtimoiy himoya” axborot tizimi orqali yuritiladi.
Bu tizim yordamga muhtoj oilalarni aniqlash va ularning ijtimoiy-iqtisodiy holatini baholashga xizmat qiladi. Yangi tizimda oilalar uchta toifaga bo‘linadi: davlat ta’minotidagi oilalar, kambag‘al oilalar va kambag‘allik chegarasidagi oilalar.
Agar oila a’zolari mehnatga layoqatsiz bo‘lsa yoki ishlash imkoniyati cheklangan bo‘lsa va daromadlari minimal iste’mol xarajatlaridan past bo‘lsa, bunday oila davlat ta’minotidagi oila hisoblanadi. Mehnatga layoqatli bo‘lgan, ammo daromadi minimal iste’mol xarajatlaridan past bo‘lgan oilalar esa kambag‘al oilalar toifasiga kiritiladi.
Daromadi minimal iste’mol xarajatlarining 1 baravaridan 1,5 baravarigacha bo‘lgan oilalar kambag‘allik chegarasidagi oilalar deb qayd etiladi. Farmon asosida ijtimoiy yordam shakllari ham qayta ko‘rib chiqildi.
Davlat ta’minotidagi oilalarga bolalar nafaqasi va moddiy yordam uzluksiz to‘lanadi. Kambag‘allik chegarasidagi oilalarga esa bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam 6 oy davomida, daromad miqdoriga qarab to‘lanadi.
Agar daromad minimal iste’mol xarajatlarining 1–1,25 baravariga teng bo‘lsa, yordam 75 foiz miqdorda, 1,25–1,5 baravariga yetsa, 50 foiz hajmda ajratiladi. Mazkur tartib yordamga muhtoj oilalarga manzilli qo‘llab-quvvatlashni ta’minlash va ijtimoiy adolatni oshirishga xizmat qiladi.