O‘zbekistonda qarindoshlar nikohiga qat’iy taqiq joriy etiladi
O‘zbekistonda oilaviy qonunchilikni yangilash bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar boshlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur o‘zgarishlarning asosiy maqsadi eskicha urf-odatlarni cheklash, shuningdek, ayollar va voyaga yetmaganlarning huquqlarini mustahkamlashdir. Adliya vazirligi yangi qonun loyihasini taqdim etdi.
Ushbu loyiha nikoh qoidalarini qayta ko‘rib chiqish va qonunbuzarliklar uchun javobgarlikni kuchaytirishni nazarda tutadi. Bu haqda upl.uz xabar berdi.
Loyihadagi asosiy yangiliklardan biri qarindoshlar o‘rtasidagi nikohlarni taqiqlash bo‘yicha qoidalarning kengaytirilishidir. Endilikda yon tomondan qarindoshlikning to‘rtinchi avlodigacha bo‘lgan yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohlar qat’iyan man etiladi.
Bunga amaki-xola va jiyanlar, shuningdek, ikkinchi, uchinchi va to‘rtinchi darajadagi qarindoshlar kiradi. Shu bilan birga, ayrim holatlar istisno sifatida ko‘rib chiqilishi mumkin.
Masalan, agar nikohga kirayotgan shaxslar asrab olingan yoki o‘gay farzand bo‘lsa va ular bir-biriga to‘g‘ridan-to‘g‘ri qarindosh bo‘lmasa, bunday vaziyatlar alohida tartibda baholanadi. Islohotlarning yana bir muhim yo‘nalishi erta turmush amaliyotiga qarshi kurashni kuchaytirishdir.
Maxsus holatlarda, masalan, homiladorlik yoki bola tug‘ilishi sababli, tuman hokimlari nikoh yoshini pasaytirishi mumkin, ammo bu muddat endi ko‘pi bilan 12 oy bilan cheklanadi. Voyaga yetmagan shaxs bilan takroriy nikoh munosabatlarini yo‘lga qo‘yganlar uchun jazolar ham og‘irlashtirilmoqda.
Taklif qilinayotgan tartibga ko‘ra, bunday huquqbuzarlar uchun jarima miqdori 50–100 bazaviy hisoblash miqdorigacha oshiriladi, bu esa 20,6 million so‘mdan 41,2 million so‘mgacha bo‘ladi. Bundan tashqari, qonunbuzarlar 300 soatgacha majburiy jamoat ishlariga yoki ikki yilgacha tuzatish ishlariga yuborilishi mumkin.
Hozirgi amaldagi tartibda esa bunday holatlar uchun jarima miqdori 20–30 BHMni tashkil etadi, bu esa 8,2 million so‘mdan 12,3 million so‘mgacha to‘g‘ri keladi. Shu bilan birga, 240 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki 1 yilgacha tuzatish ishlari belgilangan.

В Узбекистане вводится строгий запрет на браки между родственниками
В Узбекистане начались масштабные реформы по обновлению семейного законодательства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная цель этих изменений — ограничение старых обычаев, а также укрепление прав женщин и несовершеннолетних. Министерство юстиции представило новый законопроект.
Этот проект предусматривает пересмотр правил брака и ужесточение ответственности за нарушения. Об этом сообщает upl.uz.
Одним из основных нововведений проекта является расширение правил запрета браков между родственниками. Теперь строго запрещены браки между близкими родственниками по боковой линии до четвёртого поколения.
К ним относятся дяди, тёти и племянники, а также родственники второй, третьей и четвёртой степени. При этом некоторые случаи могут рассматриваться как исключения.
Например, если вступающие в брак лица являются усыновлёнными или пасынками и не являются прямыми родственниками, такие ситуации будут оцениваться отдельно. Ещё одним важным направлением реформ является усиление борьбы с ранними браками.
В особых случаях, например, из-за беременности или рождения ребёнка, районные хокимы могут снизить брачный возраст, но теперь этот срок ограничен максимум 12 месяцами. Для тех, кто повторно вступает в брак с несовершеннолетним, наказания ужесточаются.
Согласно предлагаемому порядку, штрафы для таких нарушителей увеличатся до 50–100 базовых расчетных величин, что составляет от 20,6 до 41,2 миллиона сумов. Кроме того, нарушителей могут направить на обязательные общественные работы до 300 часов или на исправительные работы сроком до двух лет.
В действующем порядке штрафы за такие случаи составляют 20–30 базовых расчетных величин, что соответствует от 8,2 до 12,3 миллиона сумов. При этом предусмотрены обязательные общественные работы до 240 часов или исправительные работы сроком до одного года.