O‘zbekiston va Turkmaniston hamkorlikni rivojlantirishni muhokama qildi
29-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Suhbat davomida tomonlar bir-birlarini Yangi yil bilan tabriklab, ikki davlat xalqlari uchun tinchlik, farovonlik va taraqqiyot tiladilar. Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar o‘zaro tovar ayirboshlash va yuk tashish hajmining ortib borayotganini, shuningdek, energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, suv resurslari va transport sohalaridagi hamkorlikning kengayishini alohida qayd etdilar. Shuningdek, “Shovot-Toshhovuz” chegaraoldi savdo zonasining ishga tushirilgani hamda hududlararo, ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar sohalardagi almashinuvlarning faollashgani ta’kidlandi.
Mintaqaviy hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev Turkmanistonda, xususan, Avazada o‘tkazilgan yirik xalqaro sammitlar va Ashxoboddagi forumlarning muvaffaqiyatli tashkil etilganini yuqori baholadi.
Shuningdek, kelgusi yilda xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga ega tadbirlarni birgalikda o‘tkazish rejalari muhokama qilindi. Manba: one.uz

Узбекистан и Туркменистан обсудили развитие сотрудничества
29 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Председатель Народного Совета Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов провели телефонный разговор. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе беседы стороны поздравили друг друга с Новым годом, пожелали мира, благополучия и развития народам двух стран. Во время диалога обсуждались вопросы дальнейшего развития дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между Узбекистаном и Туркменистаном.
Стороны отметили рост объемов взаимной товарооборота и грузоперевозок, а также расширение сотрудничества в сферах энергетики, промышленности, сельского хозяйства, водных ресурсов и транспорта. Также было подчеркнуто открытие приграничной торговой зоны «Шовот-Тошховуз» и активизацию межрегионального, делового и культурно-гуманитарного обмена.
Обсуждались вопросы регионального сотрудничества. Президент Шавкат Мирзиёев высоко оценил успешную организацию крупных международных саммитов в Туркменистане, в частности в Авaзаде, а также форумов в Ашхабаде.
Кроме того, были рассмотрены планы совместного проведения международных и региональных мероприятий в следующем году. Источник: one.uz