Mahallalarni rivojlantirishga 3,4 trillion so‘m ajratiladi
O‘zbekistonda 2026 yildan boshlab mahallalardagi infratuzilmani rivojlantirish uchun 3,4 trillion so‘m miqdorida mablag‘ ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘lar nobyudjet manbalari hisobidan shakllantiriladi. Adliya vazirligi ushbu qaror davlat rahbari tomonidan tasdiqlanganligini ma’lum qildi.
Mazkur dastur 2028 yilgacha davom etadi. Bu haqda Kursiv.uz xabar berdi.
Ajratilgan mablag‘lar mahallalarda qurilish, rekonstruksiya va modernizatsiya ishlarini amalga oshirishga sarflanadi. Hujjatga ko‘ra, loyihalarni amalga oshirishda "yashil" texnologiyalarni joriy etish va yangi obyektlarning energiya samaradorligini oshirish ustuvor vazifa sifatida belgilangan.
2026 yil 1 yanvardan boshlab byudjet tashkilotlari tomonidan qiymati 6 000 bazaviy hisoblash miqdoridan yuqori bo‘lgan barcha qurilish va ta’mirlash loyihalari faqat ushbu dastur doirasida amalga oshiriladi. Ushbu loyihalar nobyudjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Shuningdek, kasbiy ta’lim tizimini rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratilgan. Texnikumlar binolarini qurish, rekonstruksiya qilish, kapital ta’mirlash va obodonlashtirish ishlari uchun 150 milliard so‘m ajratilishi rejalashtirilgan.
Dastur doirasida loyihalarga qo‘yiladigan majburiy talablar ham belgilangan. Energiya tejamkor yechimlar, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish va ekologik toza qurilish materiallaridan foydalanish majburiy hisoblanadi.

На развитие районов будет выделено 3,4 триллиона сум
В Узбекистане с 2026 года планируется выделить 3,4 триллиона сум на развитие инфраструктуры в махаллях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства будут формироваться за счет внебюджетных источников. Министерство юстиции сообщило, что данное решение утверждено главой государства.
Программа будет продолжаться до 2028 года. Об этом сообщает Kursiv.uz.
Выделенные средства будут направлены на строительство, реконструкцию и модернизацию в махаллях. Согласно документу, при реализации проектов приоритетом является внедрение «зеленых» технологий и повышение энергоэффективности новых объектов.
С 1 января 2026 года все строительные и ремонтные проекты стоимостью свыше 6 000 базовых расчетных величин, осуществляемые бюджетными организациями, будут реализовываться только в рамках данной программы. Эти проекты будут финансироваться за счет внебюджетных средств.
Также особое внимание уделяется развитию системы профессионального образования. Планируется выделить 150 миллиардов сум на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт и благоустройство зданий техникумов.
В рамках программы также установлены обязательные требования к проектам. Обязательным считается использование энергосберегающих решений, возобновляемых источников энергии и экологически чистых строительных материалов.