O‘zbekistonda ilm-fan rivoji uchun yangi fond tashkil etiladi
O‘zbekistonda ilm-fan tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha muhim qadamlar tashlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026-yilning 1-yanvaridan boshlab, Fanlar akademiyasi fondi o‘z faoliyatini boshlaydi. Ushbu fond mahalliy tadqiqotlarni barqaror moliyalashtirishni ta’minlash va ilmiy boshqaruvni yangi bosqichga olib chiqishni maqsad qilgan.
Bu haqda upl.uz sayti xabar bermoqda. Fondning asosiy vazifalari qatorida innovatsion ishlanmalar sonini va ulardan olinadigan daromadni uch barobar oshirish belgilangan.
Bundan tashqari, yosh olimlarning ilmiy institutlardagi ulushini 60 foizga yetkazish va xorijda faoliyat yuritayotgan ilmiy diaspora vakillarini qaytarish uchun zarur sharoitlar yaratish rejalashtirilgan. Shuningdek, ilm-fan infratuzilmasini takomillashtirish doirasida bir qator o‘zgarishlar amalga oshiriladi.
Ilg‘or texnologiyalar markazi va Xalqaro molekulyar allergologiya markazi Fanlar akademiyasi tarkibiga o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan. Hududlarda ilmiy salohiyatni rivojlantirish maqsadida Namangan, Samarqand va Termiz shaharlarida Fanlar akademiyasining yangi bo‘limlari tashkil etiladi.
Toshkent shahri esa Markaziy Osiyoda ilmiy markaz sifatidagi mavqeini mustahkamlashni davom ettiradi. Bu yerda Xalqaro ilmiy kengashning mintaqaviy ofisi ochilishi rejalashtirilgan bo‘lib, uning asosiy vazifasi ilmiy hamkorlikni kengaytirish va mintaqaviy tashabbuslarni birlashtirishdir.
Gumanitar sohada ham yangiliklar kutilmoqda. Milliy arxeologiya markazi Antropologiya institutiga aylantiriladi.
Bundan tashqari, fan va sanoat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, yosh mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash va grant taqsimotidagi byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish masalalari ham dolzarb vazifa sifatida belgilangan. Ma’lumot uchun, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi 1943-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Markaziy Osiyodagi eng qadimiy ilmiy muassasalardan biri hisoblanadi.
Ikkinchi jahon urushi yillarida Toshkentga ko‘plab yetakchi olimlar evakuatsiya qilingan bo‘lib, bu mahalliy ilmiy maktablar rivoji uchun mustahkam asos yaratgan.

В Узбекистане создается новый фонд для развития науки
С 1 января 2026 года начнет свою деятельность Фонд Академии наук. Целью данного фонда является обеспечение устойчивого финансирования местных исследований и выведение научного управления на новый уровень.
Об этом сообщает сайт upl.uz. Среди основных задач фонда поставлена цель утроить количество инновационных разработок и доходы от них.
Кроме того, планируется довести долю молодых ученых в научных институтах до 60 процентов и создать необходимые условия для возвращения представителей научной диаспоры, работающих за рубежом. Также в рамках совершенствования научной инфраструктуры будут проведены ряд изменений.
Предусмотрено включение в состав Академии наук Центра передовых технологий и Международного центра молекулярной аллергологии. В целях развития научного потенциала в регионах будут созданы новые отделения Академии наук в городах Наманган, Самарканд и Терmez.
Город Ташкент продолжит укреплять свои позиции в качестве научного центра Центральной Азии. Здесь планируется открытие регионального офиса Международного научного совета, основная задача которого — расширение научного сотрудничества и объединение региональных инициатив.
В гуманитарной сфере также ожидаются новшества. Национальный археологический центр будет преобразован в Институт антропологии.
Кроме того, в числе актуальных задач обозначены укрепление сотрудничества между наукой и промышленностью, поддержка молодых специалистов и устранение бюрократических препятствий в распределении грантов. Для справки: Академия наук Узбекистана была основана в 1943 году и является одним из старейших научных учреждений Центральной Азии.
Во время Второй мировой войны в Ташкент были эвакуированы многие ведущие ученые, что создало прочную основу для развития местных научных школ.