Yanvar pensiyalari 5-yanvardan to‘lanadi
Yanvar oyi uchun pensiya to‘lovlari sanasi ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Pensiya jamg‘armasining xabariga ko‘ra, ushbu to‘lovlar 2026 yilning 5-yanvaridan boshlab amalga oshiriladi. Bu holat 31 dekabrdan 4 yanvargacha bo‘lgan kunlar dam olish kunlari deb belgilanganligi bilan izohlanadi.
Pensiya jamg‘armasi tomonidan ma’lum qilinishicha, "2026 yil uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti to‘g‘risida"gi Qonunga asosan, jamg‘armaning xarajatlari tasdiqlangan. Shu sababli, plastik karta orqali pensiya oluvchi fuqarolarning yanvar oyi uchun mablag‘lari 5-yanvar kuni bank kartalariga tushadi.
Naqd pul shaklida pensiya oladigan fuqarolar uchun ham qulayliklar yaratilgan. Ularning to‘lovlari Xalq bankining sayyor kassalari orqali belgilangan grafik asosida amalga oshiriladi.
Mablag‘lar pensionerlarning yashash manzili yoki mahalla fuqarolar yig‘inlari orqali 27-yanvargacha yetkazib beriladi. Manba: zamin.uz