Yanvar pensiyalari 5-yanvardan to‘lanadi
Pensiya jamg‘armasining xabariga ko‘ra, ushbu to‘lovlar 2026 yilning 5-yanvaridan boshlab amalga oshiriladi. Bu holat 31 dekabrdan 4 yanvargacha bo‘lgan kunlar dam olish kunlari deb belgilanganligi bilan izohlanadi.
Pensiya jamg‘armasi tomonidan ma’lum qilinishicha, "2026 yil uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti to‘g‘risida"gi Qonunga asosan, jamg‘armaning xarajatlari tasdiqlangan. Shu sababli, plastik karta orqali pensiya oluvchi fuqarolarning yanvar oyi uchun mablag‘lari 5-yanvar kuni bank kartalariga tushadi.
Naqd pul shaklida pensiya oladigan fuqarolar uchun ham qulayliklar yaratilgan. Ularning to‘lovlari Xalq bankining sayyor kassalari orqali belgilangan grafik asosida amalga oshiriladi.
Mablag‘lar pensionerlarning yashash manzili yoki mahalla fuqarolar yig‘inlari orqali 27-yanvargacha yetkazib beriladi. Manba: zamin.uz

Январские пенсии выплачиваются с 5 января
По информации Пенсионного фонда, данные выплаты будут производиться с 5 января 2026 года. Это объясняется тем, что дни с 31 декабря по 4 января объявлены выходными.
Как сообщает Пенсионный фонд, в соответствии с Законом "О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2026 год" расходы фонда утверждены. Поэтому средства за январь для граждан, получающих пенсию через пластиковые карты, будут зачислены на банковские карты 5 января.
Для граждан, получающих пенсию наличными, также созданы удобства. Их выплаты будут осуществляться через передвижные кассы Халк банка согласно установленному графику.
Средства будут доставлены пенсионерам по месту жительства или через махаллинские гражданские собрания до 27 января. Источник: zamin.uz