Toshkent metropoliteni Yangi yil bayrami munosabati bilan ish vaqtini uzaytiradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda metropolitenning matbuot xizmati ma’lum qildi. Qayd etilishicha, 31 dekabr kuni metro poyezdlari ertalab soat 05:00 dan boshlab, 1 yanvar kuni soat 01:00 gacha uzluksiz harakatlanadi.
Bu odatdagi ish vaqtidan bir soat uzoqroq bo‘lib, Yangi yilni shaharda nishonlaydigan fuqarolar uchun qulaylik yaratadi. Shuningdek, 31 dekabr va 2 yanvar kunlari metro shanba kunlari jadvali asosida ishlaydi.
1 yanvar kuni esa poyezdlar yakshanba jadvali bo‘yicha qatnovni amalga oshiradi. 5 yanvar kunidan boshlab metro odatiy ish kunlari tartibida harakatlanadi.
Bayram kunlari avtomobil haydovchilari uchun ham qulayliklar joriy etilgan. Toshkent shahridagi pulli avtoturargohlar 31 dekabrdan 4 yanvargacha bepul xizmat ko‘rsatadi.
Bu vaqt davomida mobil ilovadagi to‘lov funksiyalari vaqtincha o‘chiriladi, ammo "Parkovkalash" tugmasi faol bo‘lib qoladi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu choralar Yangi yil bayrami kunlari shahardagi harakatni yengillashtirish, tirbandliklarni kamaytirish va aholiga qulay sharoit yaratishga qaratilgan.

Ташкентский метрополитен работает дольше в новогоднюю ночь
Метрополитен Ташкента продлевает время работы в связи с празднованием Нового года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила пресс-служба метрополитена. Отмечается, что 31 декабря поезда метро будут курсировать непрерывно с 05:00 утра, а 1 января — до 01:00 ночи.
Это на час дольше обычного рабочего времени, что создаст удобства для граждан, отмечающих Новый год в городе. Также 31 декабря и 2 января метро будет работать по расписанию субботы.
1 января поезда будут курсировать по расписанию воскресенья. С 5 января метро будет работать по обычному графику рабочих дней.
В праздничные дни также введены удобства для водителей автомобилей. Платные парковки в Ташкенте будут предоставлять бесплатные услуги с 31 декабря по 4 января.
В этот период функции оплаты в мобильном приложении временно отключены, однако кнопка "Парковка" останется активной. По словам специалистов, эти меры направлены на облегчение движения в городе в дни новогодних праздников, снижение пробок и создание комфортных условий для населения.