O‘zbekiston Afg‘onistonga 390 tonna yordam yubordi
O‘zbekiston 2023-yil 29-dekabr kuni Afg‘onistonga 390 tonnalik gumanitar yordam yetkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat Tashqi ishlar vazirligi xabar berdi. Mazkur yordam yuklari tarkibida dori-darmon vositalari hamda oziq-ovqat mahsulotlari mavjud.
Yordamni topshirish marosimi Afg‘onistonning Hayraton shahrida bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Balx viloyati rahbari Muhammad Yusuf Vafa ishtirok etdi va O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga afg‘on xalqiga ko‘rsatilayotgan doimiy yordam uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Shuningdek, Vafa so‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan hamkorlikning rivojlanishi natijasida Afg‘oniston mahsulotlari eksporti oshgani va aholining ijtimoiy-iqtisodiy sharoitlari yaxshilanganini ta’kidladi. Tashqi ishlar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, joriy yil davomida O‘zbekiston qo‘shni Afg‘onistonga to‘rtinchi marta gumanitar yordam yuborgan.
Bu kabi harakatlar ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

Узбекистан отправил в Афганистан 390 тонн помощи
Узбекистан 29 декабря 2023 года доставил в Афганистан 390 тонн гуманитарной помощи. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило Министерство иностранных дел страны. В составе данной помощи находятся медикаменты и продукты питания.
Церемония передачи помощи прошла в городе Хайратон в Афганистане. В мероприятии принял участие глава провинции Балх Мухаммад Юсуф Вафа, который выразил глубокую благодарность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за постоянную поддержку афганскому народу.
Кроме того, Вафа отметил, что в последние годы в результате развития сотрудничества с Узбекистаном экспорт афганской продукции увеличился, а социально-экономические условия населения улучшились. По данным Министерства иностранных дел, в текущем году Узбекистан в четвертый раз отправил гуманитарную помощь соседнему Афганистану.
Подобные действия способствуют укреплению дружбы и добрососедских отношений между двумя государствами.