Toshkent shahrida bojxona xodimlari tomonidan yirik hajmdagi noqonuniy tamaki mahsulotlari partiyasi aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sergeli tumanida o‘tkazilgan maxsus tadbir davomida aksiz markasiz bo‘lgan qariyb 44 ming quti sigaret topildi. Bu haqda podrobno.uz xabar bermoqda.
Tadbir davomida Labo rusumli avtomobil yukxonasidan besh turdagi jami 43,9 ming quti sigaret olib qo‘yildi. Mazkur mahsulotlar aksiz markalari va tegishli hujjatlarsiz bo‘lgani sababli musodara qilindi.
Ushbu tadbir “Toshkent-Aero” bojxona kompleksi xodimlari tomonidan Davlat xavfsizlik xizmati va boshqa idoralar bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Musodara qilingan tamaki mahsulotlari ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirildi.
Hozirda ushbu holat yuzasidan surishtiruv ishlari davom ettirilmoqda. Shuningdek, ma’lum qilinishicha, O‘zbekistonda noqonuniy sigaretalarni yo‘q qilish tartibi yangilangan.
Endilikda kontrafakt mahsulotlar kuydirilmaydi, balki maxsus maydalash usuli qo‘llanadi. Ushbu yondashuv ekologik zararlarni kamaytirishga qaratilgan chora-tadbirlardan biri hisoblanadi.

В Ташкенте изъято 44 тысячи пачек незаконных сигарет
В городе Ташкент таможенники выявили крупную партию незаконной табачной продукции. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе специального мероприятия, проведённого в Сергелийском районе, было обнаружено около 44 тысяч пачек сигарет без акцизных марок. Об этом сообщает podrobno.uz.
В ходе мероприятия из грузового отсека автомобиля марки Labo было изъято всего 43,9 тысячи пачек сигарет пяти видов. Данная продукция была изъята из-за отсутствия акцизных марок и соответствующих документов.
Это мероприятие было проведено сотрудниками таможенного комплекса «Ташкент-Аэро» совместно с Государственной службой безопасности и другими ведомствами. Изъятая табачная продукция оформлена в качестве вещественных доказательств.
В настоящее время продолжается расследование по данному факту. Также сообщается, что в Узбекистане обновлён порядок уничтожения незаконных сигарет.
Теперь контрафактная продукция не сжигается, а применяется специальный метод измельчения. Такой подход является одной из мер, направленных на снижение экологического вреда.