Tog‘li hududlarda qor ko‘chkisi xavfi e’lon qilindi
O‘zbekistonning tog‘li hududlarida 2025 yil 31 dekabrdan 2026 yil 5 yanvargacha qor ko‘chkisi xavfi e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xavfning yuzaga kelishiga yog‘ingarchilik va havo haroratining keskin o‘zgarishi sabab bo‘lishi aytilmoqda. Bu haqda Gidrometeorologiya xizmati ma’lumotlariga asoslanib, podrobno.uz xabar berdi.
Xavfli hududlar qatoriga Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Jizzax, Toshkent va Namangan viloyatlarining tog‘li tumanlari kiradi. Jumladan, Bo‘stonliq, Pop, Baxmal va shu kabi boshqa tumanlar alohida qayd etilgan.
Ushbu hududlarda yashovchilar va tog‘li joylarga safar qilmoqchi bo‘lgan fuqarolarga ehtiyotkorlik choralarini kuchaytirish tavsiya etilmoqda. Mutasaddilar haydovchilar va sayohatga otlangan shaxslarni ob-havo sharoitini diqqat bilan kuzatib, safarlarni rejalashtirishda ehtiyotkor bo‘lishga chaqirdi.
Tog‘li hududlarda xavfli tabiiy hodisalar yuz berishi ehtimoli yuqori bo‘lgani sababli, fuqarolar o‘z xavfsizligini ta’minlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rishlari lozim. Shuningdek, avvalroq 30 dekabrdan 3 yanvargacha mamlakat bo‘ylab o‘zgaruvchan bulutli ob-havo kuzatilishi, ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi, tog‘larda esa yog‘inlarning yomg‘ir va qor ko‘rinishida bo‘lishi prognoz qilingan edi.
Ayrim hududlarda tuman tushishi va shamol kuchayishi ehtimoli ham ma’lum qilingan. Shu sababli, ushbu kunlarda har bir fuqaro o‘z xavfsizligini birinchi o‘ringa qo‘yishi kerak.