Talabalar uchun kontrakt to‘lovi muddati uzaytirildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi talabalarning kontrakt to‘lovlarini amalga oshirish muddatini uzaytirish haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy qarorga ko‘ra, 2025/2026 o‘quv yili uchun bakalavriat va magistratura bosqichlarida tahsil olayotgan talabalarning to‘lov-kontrakt mablag‘larini to‘lash muddati 2026 yil 31 yanvargacha uzaytirildi. Ushbu sana oxirgi kun sifatida ham qabul qilinadi.
Yangi tartibga ko‘ra, o‘qishga tavsiya etilgan abituriyentlar bazaviy to‘lov-kontrakt asosida bir yillik o‘qitish qiymatining kamida 50 foizini to‘lashi shart. Shuningdek, tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt, ya’ni "super-kontrakt" asosida tahsil olayotgan talabalar ham belgilangan summaning kamida yarmini to‘lashi lozim.
Ikkinchi va undan yuqori kurslarda o‘qiyotgan talabalar uchun esa, oliy ta’lim muassasasi rahbariyati tomonidan to‘lov muddatini alohida tartibda uzaytirish imkoniyati mavjud. Mazkur qaror talabalarga va ularning ota-onalariga moliyaviy masalalarni hal qilishda qo‘shimcha qulaylik yaratishga xizmat qiladi.

Срок оплаты контракта для студентов продлен
Министерство высшего образования, науки и инноваций сообщило о продлении срока оплаты контрактов студентами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальному решению, срок оплаты контрактных средств студентами бакалавриата и магистратуры на 2025/2026 учебный год продлен до 31 января 2026 года. Эта дата считается последним днем оплаты.
По новому порядку, абитуриенты, рекомендованные к обучению, должны оплатить не менее 50% стоимости годового обучения по базовому контракту. Также студенты, обучающиеся по дифференцированному контракту, так называемому "супер-контракту", должны оплатить не менее половины установленной суммы.
Для студентов второго и последующих курсов руководство высшего учебного заведения имеет возможность продлить срок оплаты по отдельному порядку. Это решение направлено на создание дополнительных удобств для студентов и их родителей в решении финансовых вопросов.