Yanvarda havo keskin o‘zgarib, sovuq kuchayadi
O‘zgidromet 2026 yil yanvar oyi uchun ob-havo prognozini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning ma’lumotiga ko‘ra, bu oy davomida havo harorati keskin o‘zgarishi, sovuq va iliq davrlarning bir-birini almashtirishi kutilmoqda. Prognozga ko‘ra, 1–2 yanvar kunlari O‘zbekiston hududlarida asosan quruq va barqaror ob-havo kuzatiladi.
Biroq, 3 yanvar kuni Kaspiy dengizi hududlaridan nam havo massalari kirib keladi va bu respublika bo‘ylab yomg‘ir yog‘ishiga sabab bo‘ladi. Ayrim hududlarda yog‘ingarchilik qorga aylanishi mumkin.
4 yanvar kuni esa kechasi va ertalab yog‘ingarchilik davom etishi ehtimoli bor. Biroq, birinchi o‘n kunlik oxiriga qadar yog‘ingarchilik sezilarli darajada kamayadi.
Havo harorati birinchi o‘n kunlikda kechalari 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha, ayrim joylarda esa 5 darajagacha sovuq bo‘lishi mumkin. Kunduz kunlari harorat 8–13 daraja iliqdan 0–5 daraja oralig‘ida o‘zgarib turadi.
Ikkinchi o‘n kunlikda harorat yanada o‘zgaruvchan bo‘lishi kutilmoqda. Kechalari 1–6 daraja iliqdan 1–6 daraja sovuqqacha, kunduzi esa 10–15 daraja iliqdan 2 daraja sovuqqacha bo‘lishi mumkin.
Shimoliy hududlarda esa kechalari harorat 5–10 daraja sovuq, ayrim joylarda 13–15 darajagacha tushishi mumkin. Oyning uchinchi o‘n kunligida sovuq to‘lqinlar kirib kelishi ehtimoli yuqori.
Bu davrda kechalari 7–12 daraja sovuq, ba’zi joylarda esa 15–17 daraja sovuq bo‘lishi mumkin. Shimoliy hududlarda harorat yanada pasayib, kechalari 15–20 daraja, ayrim joylarda esa 22–25 daraja sovuqqacha tushishi kutilmoqda.
Kunduz kunlari ham havo sovuq bo‘lib, 3–10 daraja sovuq oralig‘ida bo‘lishi mumkin. Mutaxassislar yanvar oyida odatda sovuq va iliq davrlarning tez-tez almashib turishini ta’kidlashmoqda.
Kuzatuvlarga ko‘ra, eng sovuq yanvar oylari 1969 va 2008 yillarda kuzatilgan bo‘lib, o‘sha yillarda harorat me’yordan 8–12 daraja past bo‘lgan. So‘nggi yillarda esa iliq yanvar oylariga tez-tez duch kelinmoqda.
Masalan, 2016, 2019, 2022 va 2024 yillar yanvarida harorat me’yordan 3–6 daraja yuqori bo‘lgan. Bu holat global isish jarayonlari bilan izohlanmoqda.
Aholiga yanvar oyida kuzatiladigan keskin ob-havo o‘zgarishlariga tayyor bo‘lish va shunga mos harakat qilish tavsiya etiladi.