Yangi yil haftasida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati (O‘zgidromet) 31 dekabrdan 7 yanvargacha bo‘lgan davr uchun ob-havo prognozini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Yangi yil haftasida mamlakatning turli hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi va ayrim kunlarda qisqa muddatli yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida 31 dekabr kechasi va ertalab ayrim joylarda yengil yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud.
1–7 yanvar kunlari yog‘ingarchilik kutilmaydi, biroq ba’zi hududlarda tuman tushishi mumkin. Kechki harorat −8 darajagacha pasayib, kunduzlari 0–8 daraja iliq bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida 31 dekabrda ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin. 1–2 yanvar kunlari havo quruq bo‘lsa, 3 yanvarda yomg‘irning qorga aylanish ehtimoli bor.
Keyingi kunlarda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Kunduzgi harorat 5–15 daraja iliqni tashkil etadi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida 31 dekabrda ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘adi. 1–2 yanvar kunlari havo ochiq bo‘lib, 3 yanvarda ayrim joylarda yomg‘ir yoki qor yog‘ishi mumkin.
Hafta oxiriga borib kechalari harorat −3 darajagacha pasayib, kunduzlari 3–8 daraja iliq bo‘ladi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida Yangi yil haftasida havo iliq bo‘lib, faqat ayrim kunlarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Kunduzgi harorat 7–15 daraja iliq bo‘lishi prognoz qilinmoqda. Farg‘ona vodiysida yog‘ingarchilik deyarli kutilmaydi.
Faqat 1 va 3 yanvar kunlari ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor. Kunduzgi harorat 3–10 daraja iliq bo‘ladi.
Tog‘li hududlarda 31 dekabrdan 3 yanvargacha yomg‘ir va qor yog‘ishi, ba’zi joylarda kuchayishi mumkin. Keyingi kunlarda havo quruq bo‘lib, kechalari harorat 5–10 daraja sovuq bo‘lishi kutilmoqda.
Mutaxassislar ushbu haftada tuman va sirpanchiq yo‘llar kuzatilishi mumkin bo‘lgan hududlarda ehtiyotkorlikka rioya qilishni tavsiya etmoqda.

В новогоднюю неделю погода будет переменчивой
Гидрометеорологическая служба Республики Узбекистан (Узгидромет) опубликовала прогноз погоды на период с 31 декабря по 7 января. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно прогнозу, в новогоднюю неделю погода в различных регионах страны будет переменчивой, и в некоторые дни возможны кратковременные осадки. В Каракалпакстане и Хорезмской области в ночь и утром 31 декабря местами возможен небольшой дождь.
С 1 по 7 января осадков не ожидается, однако в некоторых районах может образовываться туман. Ночные температуры понизятся до −8 градусов, а дневные будут колебаться от 0 до 8 градусов тепла.
В Бухарской и Навоийской областях 31 декабря местами возможен дождь. 1 и 2 января погода будет сухой, а 3 января есть вероятность перехода дождя в снег.
В последующие дни осадков не ожидается. Дневная температура составит от 5 до 15 градусов тепла.
В Ташкентской, Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областях 31 декабря в некоторых районах ожидается дождь. 1 и 2 января погода будет ясной, а 3 января местами возможен дождь или снег.
К концу недели ночные температуры понизятся до −3 градусов, а дневные будут в пределах 3–8 градусов тепла. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях в новогоднюю неделю погода будет теплой, осадки возможны лишь в отдельные дни.
Дневная температура прогнозируется в пределах 7–15 градусов тепла. В Ферганской долине осадки практически не ожидаются.
Только 1 и 3 января местами возможен дождь. Дневная температура составит 3–10 градусов тепла.
В горных районах с 31 декабря по 3 января ожидаются дожди и снег, местами с усилением. В последующие дни погода будет сухой, ночные температуры опустятся до −5–10 градусов.
Специалисты рекомендуют соблюдать осторожность в районах, где на этой неделе возможен туман и скользкие дороги.