O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi yangi yil ta’tili kunlarida tibbiy xizmatlar uzluksiz ishlashini ta’minlash uchun maxsus ish tartibini joriy etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda upl.uz xabar bermoqda. 31-dekabr tongidan 4-yanvar kechasigacha mamlakatdagi barcha davlat tibbiyot muassasalari, jumladan, tuman poliklinikalari va respublika ilmiy-amaliy markazlari bemorlarni doimiy ravishda qabul qiladi.
Mazkur jarayonni muvaffaqiyatli tashkil etish uchun qariyb 20 ming nafar tibbiyot xodimi safarbar etildi. Ular navbatchilik smenalarini uzluksiz davom ettirish va xizmat ko‘rsatishda uzilishlarga yo‘l qo‘ymaslik uchun faoliyat olib boradi.
Tez tibbiy yordam xizmatlari ham to‘liq quvvatda ishlaydi. Hududlar bo‘yicha 2800 dan ortiq mobil tez yordam brigadalari yo‘nalishlarga chiqarilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi va uning filiallari 24 soatlik ish tartibida favqulodda holatlarga doimo tayyor bo‘ladi. Ixtisoslashgan tibbiyot muassasalarida ham uzluksizlik va xavfsizlikni ta’minlash uchun maxsus chora-tadbirlar belgilandi.
Jumladan, 231 ta tug‘ruqxona va 233 ta bolalar statsionari bayram kunlarida ham odatdagi tartibda faoliyatini davom ettiradi. Akusherlik va pediatriya xizmatlari ham to‘xtovsiz ko‘rsatiladi.
Bayram kunlari ommaviy tadbirlar vaqtida esa tibbiyot xodimlari huquqni muhofaza qilish organlari bilan hamkorlikda ishlaydi. Vazirlik fuqarolarni yangi yil kunlari sog‘lig‘iga e’tiborli bo‘lishga, shifokor tavsiyalariga rioya qilishga chaqirdi.
An’anaga ko‘ra, yangi yilning ilk kunida tug‘ilishlar ko‘rsatkichlari yuqori bo‘ladi. Masalan, 2024-yil 1-yanvar kuni mamlakatda 1800 nafardan ortiq chaqaloq dunyoga kelgan.

Новый год дни медицинские службы работают без перерыва
Министерство здравоохранения Узбекистана ввело специальный режим работы для обеспечения непрерывной работы медицинских служб в новогодние праздничные дни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает upl.uz. С утра 31 декабря до вечера 4 января все государственные медицинские учреждения страны, включая районные поликлиники и республиканские научно-практические центры, будут постоянно принимать пациентов.
Для успешной организации этого процесса мобилизовано около 20 тысяч медицинских работников. Они будут работать в сменах без перерывов, чтобы не допустить перебоев в оказании услуг.
Службы скорой медицинской помощи также будут работать на полную мощность. По регионам планируется вывести на маршруты более 2800 мобильных бригад скорой помощи.
Кроме того, Республиканский научный центр скорой медицинской помощи и его филиалы будут круглосуточно готовы к чрезвычайным ситуациям. В специализированных медицинских учреждениях также предусмотрены специальные меры для обеспечения непрерывности и безопасности.
В частности, 231 родильный дом и 233 детских стационара будут работать в обычном режиме и в праздничные дни. Акушерские и педиатрические службы также будут оказывать помощь без перерывов.
В дни праздников медицинские работники будут работать совместно с правоохранительными органами во время массовых мероприятий. Министерство призвало граждан уделять внимание своему здоровью в новогодние дни и соблюдать рекомендации врачей.
По традиции, в первые дни нового года наблюдается высокий уровень рождаемости. Например, 1 января 2024 года в стране родилось более 1800 младенцев.