2030-yilgacha mahalliy temiryo‘l qatnovlari ikki barobar oshiriladi
O‘zbekistonda 2030-yilgacha mahalliy temiryo‘l yo‘lovchi tashuvlarini sezilarli darajada oshirish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu borada maxsus prezident farmoni qabul qilindi. Ushbu hujjat mahalliy yo‘nalishlardagi qatnov hajmini kengaytirish va elektr poyezdlar tarmog‘ini rivojlantirishni maqsad qilgan.
Bu haqda podrobno.uz xabar berdi. Rejaga ko‘ra, 2030-yilga kelib, mahalliy temiryo‘l yo‘nalishlarida tashiladigan yo‘lovchilar soni yiliga 10,5 milliondan 23,5 million kishiga yetkaziladi.
Shuningdek, elektr poyezdlar qatnovi yo‘lga qo‘yiladigan yo‘nalishlar soni 40 tadan 53 tagacha oshirilishi belgilangan. Farmonda Transport vazirligi va “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati uchun yo‘lovchi tashuvlarini rivojlantirish bo‘yicha muhim vazifalar belgilab berilgan.
Jumladan, 2026-yildan boshlab 465 kilometr uzunlikdagi “Buxoro – Xiva” elektrlashtirilgan liniyasi bo‘ylab “Toshkent – Urganch – Xiva” yo‘nalishida yuqori tezlikdagi elektr poyezdlar qatnovini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, 2026-yil oxiriga qadar 196 kilometrli “Miskin – Nukus” uchastkasini elektrlashtirish ishlari yakunlanishi ko‘zda tutilgan.
Mazkur yo‘nalishda ham yuqori tezlikdagi elektr poyezdlar qatnovi tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, “Angren – Pop” hamda “Toshg‘uzar – Boysun – Kumqo‘rg‘on” temiryo‘l uchastkalarini modernizatsiya qilish masalasi ham dolzarb vazifalardan biri sifatida belgilangan.
Ushbu ishlar natijasida 2030-yilgacha Andijon, Namangan, Farg‘ona va Surxondaryo viloyatlarida tezkor elektr poyezdlar qatnovi yo‘lga qo‘yilishi ko‘zda tutilmoqda. Eslatib o‘tamiz, yangi yil arafasida ommabop yo‘nalishlarda “Afrosiyob” yuqori tezlikdagi poyezdining qo‘shimcha reyslari ham ishga tushirilishi kutilmoqda.

До 2030 года количество местных железнодорожных перевозок будет увеличено вдвое
В Узбекистане планируется значительно увеличить объем местных железнодорожных пассажирских перевозок к 2030 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой связи был принят специальный указ президента. Этот документ направлен на расширение объема перевозок по местным направлениям и развитие сети электропоездов.
Об этом сообщает podrobno.uz. Согласно плану, к 2030 году количество пассажиров на местных железнодорожных направлениях увеличится с 10,5 миллионов до 23,5 миллионов человек в год.
Кроме того, количество направлений с курсированием электропоездов планируется увеличить с 40 до 53. В указе Министерству транспорта и акционерному обществу «Узбекские железные дороги» поставлены важные задачи по развитию пассажирских перевозок.
В частности, с 2026 года планируется запустить курсирование высокоскоростных электропоездов по маршруту «Ташкент – Ургенч – Хива» вдоль электрифицированной линии «Бухара – Хива» длиной 465 километров. Кроме того, к концу 2026 года планируется завершить работы по электрификации участка «Мискин – Нукус» длиной 196 километров.
На этом направлении также планируется организация курсирования высокоскоростных электропоездов. Кроме того, вопрос модернизации железнодорожных участков «Ангрен – Поп» и «Тошгузар – Бойсун – Кумкурган» определен как одна из актуальных задач.
В результате этих работ к 2030 году планируется запустить курсирование скоростных электропоездов в Андижанской, Наманганской, Ферганской и Сурхандарьинской областях. Напомним, что накануне Нового года ожидается запуск дополнительных рейсов высокоскоростного поезда «Афросиаб» на популярных направлениях.