Mehnat bozori: ish o‘rinlari ko‘paydi, maoshlar oshdi
O‘zbekiston Markaziy banki 2025 yilning uchinchi choragi yakunlari bo‘yicha mehnat bozoridagi asosiy o‘zgarishlarni o‘rgangan tahliliy hisobotni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Iyul–sentabr oylarini qamrab olgan tadqiqotda ishchi kuchiga talab va taklif, aholining farovonligi hamda xorijdan pul o‘tkazmalari oqimi bo‘yicha batafsil ma’lumotlar keltirilgan. Bu haqda upl.uz xabar berdi.
Hisobotda qayd etilishicha, uchinchi chorak davomida ichki bozor bo‘sh ish o‘rinlari soni 3,3 foizga oshib, ijobiy o‘sish kuzatilgan. Bo‘sh ish o‘rinlarining eng ko‘p qismi ulgurji va chakana savdoga (17,9%), umumiy ovqatlanish (17,1%) va sanoat ishlab chiqarishga (17%) to‘g‘ri kelgan.
Biroq ish izlovchilar faolligi chorak oxirida pasayish belgilari bilan ko‘zga tashlangan. Ayniqsa, yangi ish izlovchilar asosan marketing, reklama, mijozlarga xizmat ko‘rsatish va uy xizmatlari sohalarida ko‘paygan.
Markaziy bank kuzatuvlariga ko‘ra, iyul–avgust oylarida tadbirkorlar o‘z jamoalarini kengaytirishga ijobiy munosabat bildirgan. Xodimlar sonini oshirish niyatini bildirgan ish beruvchilar ulushi 33,9 foizni tashkil etgan bo‘lsa, sentabr oyida mavsumiy o‘zgarishlar sabab bu ko‘rsatkich 30,8 foizga tushgan.
Shu bilan birga, shtatni qisqartirishni rejalashtirayotgan korxonalar ulushi 12,7 foizga yetgan. Xususan, qurilish va savdo sohalarida qisqartirish ehtimoli yuqori bo‘lib, bu sohalarda rahbarlarning mos ravishda 16,4% va 25,6% qisqartirishni rejalashtirgani aytilgan.
Moliyaviy ko‘rsatkichlar ham ijobiy dinamikani qayd etmoqda. Yilning dastlabki to‘qqiz oyida nominal ish haqi 19,2 foizga oshib, inflyatsiya hisobga olinganda real daromadlar 9,1 foizga o‘sgan.
Sentabr oyida o‘rtacha ish haqi 6,2 million so‘mni tashkil etgan. Eng yuqori o‘rtacha maosh moliya va sug‘urta sohasida (16,8 mln so‘m), IT va aloqa sohasida esa 15 mln so‘mni tashkil qilgan.
Qurilish sohasida esa real daromadlar amalda 0,1 foizga kamaygani qayd etilgan. Hududlar bo‘yicha farq ham sezilarli.
Samarqand viloyati real maoshlar o‘sishida yetakchilik qilib, 14,6 foizlik ko‘rsatkichni qayd etgan. Sirdaryo (11,1%) va Namangan (10,9%) viloyatlari ham yuqori natijaga erishgan bo‘lsa, Andijon (2,9%) va Navoiy (5,9%) viloyatlarida ko‘rsatkichlar past bo‘lgan.
Tahlilchilar ayrim hududlarda daromadlar o‘sishi narxlarga bosim o‘tkazishi mumkinligidan ogohlantirgan. Xorijdan pul o‘tkazmalari hajmi ham sezilarli darajada oshgan.
2025 yilning uchinchi choragida transchegaraviy pul o‘tkazmalari hajmi 5,7 milliard AQSh dollarini tashkil etib, o‘tgan yilga nisbatan 18,5 foizga oshgan. Ayniqsa, Baltika davlatlaridan kelgan pul o‘tkazmalari hajmi 40 foizga oshgani kuzatilgan.
Rossiya va Yevropa mamlakatlaridagi o‘sish sur’ati esa nisbatan sekinlashgan. Shuningdek, IT sohasi 2025 yilda eng yuqori maosh to‘lanadigan sohalardan biri sifatida o‘z mavqeini mustahkamlagan.
Shu bilan birga, IT mutaxassislari daromadi bilan ijtimoiy soha xodimlari daromadi o‘rtasidagi farq uch karra bo‘lib, bu yoshlarning raqamli kasblarga qiziqishini oshirmoqda.

Рынок труда: количество рабочих мест увеличилось, зарплаты выросли
Центральный банк Узбекистана опубликовал аналитический отчет, изучающий основные изменения на рынке труда по итогам третьего квартала 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В исследовании, охватывающем период с июля по сентябрь, приведены подробные данные о спросе и предложении рабочей силы, уровне благосостояния населения, а также о потоке денежных переводов из-за рубежа. Об этом сообщает upl.uz.
В отчете отмечается, что в течение третьего квартала внутренний рынок показал положительный рост: количество вакантных рабочих мест увеличилось на 3,3%. Большая часть свободных вакансий приходилась на оптовую и розничную торговлю (17,9%), общественное питание (17,1%) и промышленное производство (17%).
Однако активность соискателей к концу квартала заметно снизилась. Особенно увеличилось число новых соискателей в сферах маркетинга, рекламы, обслуживания клиентов и домашних услуг.
По наблюдениям Центрального банка, в июле-августе предприниматели проявляли позитивное отношение к расширению своих коллективов. Доля работодателей, планирующих увеличить число сотрудников, составила 33,9%, однако в сентябре из-за сезонных изменений этот показатель снизился до 30,8%.
В то же время доля предприятий, планирующих сокращение штата, достигла 12,7%. Особенно высока вероятность сокращений в строительстве и торговле, где руководители соответственно 16,4% и 25,6% предприятий планируют уменьшение численности персонала.
Финансовые показатели также демонстрируют положительную динамику. За первые девять месяцев года номинальная заработная плата выросла на 19,2%, а с учетом инфляции реальные доходы увеличились на 9,1%.
В сентябре средняя заработная плата составила 6,2 миллиона сумов. Самая высокая средняя зарплата была зафиксирована в финансовой и страховой сферах (16,8 млн сумов), а также в IT и коммуникациях — 15 млн сумов.
В строительстве же реальные доходы фактически снизились на 0,1%. Различия по регионам также заметны.
Лидером по росту реальных зарплат стал Самаркандский регион с показателем 14,6%. Высокие результаты также показали Сырдарьинская (11,1%) и Наманганская (10,9%) области, тогда как в Андижанской (2,9%) и Навоийской (5,9%) областях показатели были ниже.
Аналитики предупредили, что рост доходов в некоторых регионах может оказать давление на цены. Объем денежных переводов из-за рубежа также значительно увеличился.
В третьем квартале 2025 года объем трансграничных денежных переводов составил 5,7 миллиарда долларов США, что на 18,5% больше по сравнению с прошлым годом. Особенно заметен рост переводов из стран Балтики — на 40%.
Темпы роста из России и европейских стран замедлились. Кроме того, IT-сфера в 2025 году укрепила свои позиции как одна из отраслей с самой высокой оплатой труда.
При этом разрыв в доходах между IT-специалистами и работниками социальной сферы достиг трехкратного уровня, что повышает интерес молодежи к цифровым профессиям.