O‘zbekistonda 40 yoshdan oshganlar salomatligi nazoratda
O‘zbekiston 2030 strategiyasi loyihasida aholi salomatligini yaxshilash masalasiga alohida e’tibor qaratilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatda profilaktika asosiy yo‘nalish sifatida belgilangan bo‘lib, ayniqsa 40 yoshdan oshgan aholining sog‘lig‘ini yaxshilashga qaratilgan aniq maqsad va vazifalar ko‘rsatilgan. Strategiyaga ko‘ra, qandli diabet va arterial gipertoniyani erta aniqlash ishlari sezilarli ravishda kuchaytiriladi.
Masalan, 40 yoshdan oshgan fuqarolar orasida qandli diabetni o‘z vaqtida aniqlash ko‘rsatkichi 70 foizga yetkazilishi, qon bosimi yuqoriligini erta aniqlash darajasi ham 70 foizga ko‘tarilishi rejalashtirilgan. Bu choralar kasalliklarning og‘ir asoratlarini kamaytirish, davolash samaradorligini oshirish va erta o‘lim xavfini pasaytirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, qon xizmati tizimini rivojlantirish strategiyaning muhim yo‘nalishlaridan biridir. Tayyorlanadigan qon hajmini 450 ming litrga yetkazish rejalashtirilgan.
Bu esa shoshilinch tibbiy yordam, jarrohlik amaliyotlari va boshqa kasalliklarni davolashda qon komponentlariga bo‘lgan ehtiyojni barqaror qondirish imkonini beradi. Sog‘lom keksalikni qo‘llab-quvvatlash masalasi ham strategiyada muhim o‘rin tutadi.
Jumladan, 55 yosh va undan katta aholining 90 foizini har yili muntazam tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish va sog‘lomlashtirish ishlari yo‘lga qo‘yiladi. Shu bilan birga, 40 yoshdan oshgan aholining jismoniy faollik darajasini 50 foizga oshirish maqsad qilingan.
Bunday ko‘rsatkichlar har besh yilda maxsus tadqiqotlar orqali baholanadi. Mazkur chora-tadbirlar aholining sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, kasalliklarni erta aniqlash imkoniyatlarini kengaytirish va umumiy salomatlik ko‘rsatkichlarini yaxshilashga qaratilgan.

В Узбекистане здоровье людей старше 40 лет под контролем
В проекте стратегии Узбекистана до 2030 года особое внимание уделено улучшению здоровья населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В данном документе профилактика определена как основное направление, с конкретными целями и задачами, направленными на улучшение здоровья населения, особенно лиц старше 40 лет. Согласно стратегии, значительно усилится раннее выявление сахарного диабета и артериальной гипертензии.
Например, планируется довести показатель своевременного выявления сахарного диабета среди граждан старше 40 лет до 70%, а уровень раннего выявления повышенного артериального давления также повысить до 70%. Эти меры направлены на снижение тяжелых осложнений заболеваний, повышение эффективности лечения и уменьшение риска преждевременной смерти.
Кроме того, развитие системы крови является одним из важных направлений стратегии. Планируется увеличить объем заготовленной крови до 450 тысяч литров.
Это позволит стабильно удовлетворять потребность в компонентах крови при оказании неотложной медицинской помощи, хирургических операциях и лечении других заболеваний. Вопрос поддержки здорового старения также занимает важное место в стратегии.
В частности, ежегодно планируется проводить регулярные медицинские осмотры и оздоровительные мероприятия для 90% населения в возрасте 55 лет и старше. Одновременно поставлена цель увеличить уровень физической активности населения старше 40 лет на 50%.
Такие показатели будут оцениваться каждые пять лет с помощью специальных исследований. Эти меры направлены на формирование здорового образа жизни населения, расширение возможностей раннего выявления заболеваний и улучшение общих показателей здоровья.