O‘zbekistonda umr davomiyligi 2030 yilgacha 78 yoshga yetadi
O‘zbekiston 2030 yilgacha aholi salomatligini yaxshilash va umr davomiyligini oshirishni maqsad qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasi loyihasida o‘rtacha umr davomiyligini 78 yoshga yetkazish sog‘liqni saqlash sohasidagi ustuvor vazifalardan biri sifatida belgilangan. Bunga erishish uchun tibbiy xizmatlar sifatini bosqichma-bosqich yaxshilash, kasalliklarni erta aniqlash va samarali davolash tizimlarini kengaytirish rejalashtirilmoqda.
Strategiyaga ko‘ra, sog‘liqni saqlash tizimini moliyalashtirish barqaror ravishda oshiriladi. Jumladan, 2030 yilga qadar davlat byudjetidan tibbiyot sohasiga ajratiladigan mablag‘lar yalpi ichki mahsulotning 5 foizigacha yetkaziladi.
Bu esa tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish va sohaning moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga xizmat qiladi. Erta o‘lim holatlarini kamaytirish ham muhim yo‘nalishlardan biri hisoblanadi.
Xususan, 30–69 yoshdagi aholi orasida yurak-qon tomir kasalliklaridan kelib chiqadigan erta o‘limni 27 foizgacha, saraton kasalligi bilan bog‘liq erta o‘limni 5,2 foizgacha kamaytirish rejalashtirilgan. Shuningdek, qandli diabetga chalingan bemorlarni to‘liq qamrab olish, nafas yo‘llari kasalliklaridan erta o‘lim ko‘rsatkichini 1,5 foizdan oshirmaslik va sil kasalligi bilan bog‘liq holatlarni 33 foizdan yuqoriga chiqarmaslik maqsad qilingan.
Ushbu chora-tadbirlar aholi salomatligini mustahkamlash, kasalliklarni oldini olish va hayot sifatini yaxshilash orqali umr davomiyligini oshirishga qaratilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yilda O‘zbekistonda o‘rtacha umr davomiyligi 75,1 yoshni tashkil etgan (manba: zamin.uz).

В Узбекистане продолжительность жизни к 2030 году достигнет 78 лет
Узбекистан ставит целью улучшение здоровья населения и увеличение продолжительности жизни до 2030 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В проекте стратегии «Узбекистан – 2030» средняя продолжительность жизни определена как одна из приоритетных задач в сфере здравоохранения — довести её до 78 лет. Для достижения этой цели планируется поэтапное улучшение качества медицинских услуг, расширение систем раннего выявления заболеваний и эффективного лечения.
Согласно стратегии, финансирование системы здравоохранения будет стабильно увеличиваться. В частности, к 2030 году доля средств, выделяемых из государственного бюджета на медицину, достигнет 5 процентов от валового внутреннего продукта.
Это будет способствовать расширению возможностей доступа к медицинским услугам и укреплению материально-технической базы отрасли. Сокращение случаев преждевременной смертности также является одним из важных направлений.
В частности, планируется снизить преждевременную смертность от сердечно-сосудистых заболеваний среди населения в возрасте 30–69 лет до 27 процентов, а преждевременную смертность, связанную с онкологическими заболеваниями, до 5,2 процента. Кроме того, ставится задача полного охвата пациентов с сахарным диабетом, не превышать показатель преждевременной смертности от заболеваний дыхательных путей выше 1,5 процента и не допускать увеличение случаев туберкулёза выше 33 процентов.
Эти меры направлены на укрепление здоровья населения, профилактику заболеваний и улучшение качества жизни с целью увеличения продолжительности жизни. По данным, в 2024 году средняя продолжительность жизни в Узбекистане составила 75,1 года (источник: zamin.uz).