O‘zbekistonda bank tizimi islohoti jadallashadi
O‘zbekistonning 2030-yilgacha mo‘ljallangan strategiyasida bank tizimini isloh qilish va rivojlantirishga oid muhim chora-tadbirlar belgilangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Strategiyaga ko‘ra, mamlakatda banklar faoliyatini bozor tamoyillari asosida tashkil etish, davlat ishtirokini bosqichma-bosqich qisqartirish va xususiylashtirish rejalashtirilmoqda. Natijada, davlat tasarrufida faqat to‘rtta bank qolishi ko‘zda tutilgan.
Ushbu islohotlar bank tizimida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, korporativ boshqaruvni kuchaytirish va moliyaviy xizmatlar sifatini oshirishga qaratilgan. Ayniqsa, mijozlar uchun qulay va raqobatbardosh moliya bozorini yaratish asosiy maqsad sifatida belgilangan.
Shu bilan birga, bank sektorida yillik kreditlash hajmini 720 trillion so‘mga, tijorat banklaridagi depozitlar miqdorini esa 560 trillion so‘mgacha oshirish rejalashtirilmoqda. Davlat banklari aktivlarining umumiy bank tizimidagi ulushi 55 foizgacha qisqartirilishi kutilmoqda.
Shuningdek, moliyaviy mahsulotlar turlarini kengaytirish, jumladan, islomiy moliya xizmatlariga oid mexanizmlarni joriy etish uchun huquqiy asos yaratish rejalashtirilgan. Kamida uchta tijorat bankida islomiy moliya xizmatlarini yo‘lga qo‘yish orqali moliya bozorida yangi imkoniyatlar yaratilishi va aholi hamda tadbirkorlik subyektlari uchun tanlov imkoniyatlari kengayishi ko‘zda tutilgan.
Umuman olganda, ushbu strategiya bank tizimini modernizatsiya qilish, xususiy kapitalni faol jalb etish va moliya sohasini barqaror hamda raqobatbardosh darajaga olib chiqishga qaratilgan. Bu islohotlar mamlakat iqtisodiyotining rivojlanishiga xizmat qiladi.

В Узбекистане ускоряется реформа банковской системы
В стратегии Узбекистана до 2030 года предусмотрены важные меры по реформированию и развитию банковской системы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно стратегии, планируется организовать деятельность банков в стране на основе рыночных принципов, поэтапно сокращать участие государства и проводить приватизацию. В результате предполагается, что в государственной собственности останутся только четыре банка.
Эти реформы направлены на формирование здоровой конкурентной среды в банковской системе, усиление корпоративного управления и повышение качества финансовых услуг. В частности, основная цель — создание удобного и конкурентоспособного финансового рынка для клиентов.
Кроме того, планируется увеличить ежегодный объем кредитования в банковском секторе до 720 триллионов сумов, а объем депозитов в коммерческих банках — до 560 триллионов сумов. Ожидается, что доля активов государственных банков в общей банковской системе сократится до 55 процентов.
Также предусмотрено расширение видов финансовых продуктов, в том числе создание правовой базы для внедрения механизмов исламских финансовых услуг. Планируется создать новые возможности на финансовом рынке и расширить выбор для населения и субъектов предпринимательства путем запуска исламских финансовых услуг как минимум в трех коммерческих банках.
В целом, данная стратегия направлена на модернизацию банковской системы, активное привлечение частного капитала и повышение устойчивости и конкурентоспособности финансовой сферы. Эти реформы будут способствовать развитию экономики страны.