O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashda raqamli tizimlar joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish mexanizmlarini takomillashtirish bo‘yicha yangi prezident farmoni qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatga ko‘ra, sohaga zamonaviy raqamli yechimlar joriy etilib, nazorat jarayonlari yanada kuchaytiriladi. Farmon asosida 2026-yil 1-iyuldan boshlab “Raqamli komplayens” axborot dasturiy kompleksi sinov tariqasida ishga tushiriladi.
Ushbu platforma korrupsiyaga qarshi choralarni muvofiqlashtirish, ma’lumotlar almashuvini tezlashtirish va nazorat jarayonlarini raqamlashtirishga xizmat qiladi. Xususan, mazkur dastur korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha klaster ishtirokchilari o‘rtasida tezkor axborot almashish imkoniyatini yaratadi.
Shuningdek, “E-Komplaens” moduli orqali davlat organlari va tashkilotlaridagi ichki nazorat bo‘linmalari faoliyati to‘liq raqamlashtiriladi. Farmon bilan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining vakolatlari ham kengaytirildi.
Endilikda agentlik davlat idoralari va tashkilotlarining markaziy apparatlarida joylashgan ichki nazorat bo‘linmalariga qonunbuzilishlarni oldini olish bo‘yicha majburiy ko‘rsatmalar va taqdimnomalar kiritish huquqiga ega bo‘ladi. Shuningdek, korrupsiyaviy holatlar haqida xabar bergan fuqarolarni himoya qilish masalasi ham ko‘zda tutilgan.
Ularni ish joyida tazyiq va ta’qibdan asrash uchun maxsus himoya orderlari joriy qilinadi. Bunga qo‘shimcha ravishda, korrupsiyaga qarshi kurashda faol ishtirok etgan fuqarolarni rag‘batlantirish maqsadida “Korrupsiyaga qarshi kurashishga qo‘shgan hissasi uchun” nomli ko‘krak nishoni ta’sis etiladi.
Ushbu chora-tadbirlar korrupsiyaga qarshi kurashda ochiqlikni ta’minlash, samaradorlikni oshirish hamda jamoatchilik ishtirokini kuchaytirishga xizmat qilishi kutilmoqda. Manba: One.uz

В Узбекистане внедряются цифровые системы в борьбе с коррупцией
В Республике Узбекистан принят новый президентский указ о совершенствовании механизмов борьбы с коррупцией и её предупреждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому документу, в сферу будут внедрены современные цифровые решения, а контрольные процессы усилены. На основании указа с 1 июля 2026 года в тестовом режиме будет запущен информационно-программный комплекс «Цифровой комплаенс».
Эта платформа предназначена для координации антикоррупционных мер, ускорения обмена данными и цифровизации контрольных процессов. В частности, данная программа создаст возможность оперативного обмена информацией между участниками кластера по предупреждению коррупции.
Кроме того, через модуль «E-Комплаенс» полностью цифровизируется деятельность подразделений внутреннего контроля в государственных органах и организациях. Указом также расширены полномочия Агентства по борьбе с коррупцией.
Теперь агентство получит право вносить обязательные предписания и представления в подразделения внутреннего контроля, расположенные в центральных аппаратах государственных учреждений и организаций, с целью предотвращения нарушений закона. Также предусмотрена защита граждан, сообщающих о коррупционных фактах.
Для защиты их от давления и преследований на рабочем месте будут введены специальные защитные ордера. В дополнение к этому, в целях поощрения граждан, активно участвующих в борьбе с коррупцией, учреждается нагрудный знак «За вклад в борьбу с коррупцией».
Ожидается, что эти меры будут способствовать обеспечению прозрачности, повышению эффективности и усилению общественного участия в борьбе с коррупцией. Источник: One.uz