Ijtimoiy soha uchun maxsus fond tashkil etiladi
O‘zbekistonda ijtimoiy soha ob’ektlarini qurish va ta’mirlashga mo‘ljallangan maxsus fond tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu tashabbus Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan farmon asosida amalga oshiriladi. Mazkur fond ta’lim, sog‘liqni saqlash va sport yo‘nalishlarini rivojlantirish hamda qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etiladi.
Fondning asosiy vazifalari qatoriga maktablar, shifoxonalar va sport inshootlarini qurish hamda ta’mirlashni moliyalashtirish kiradi. Bundan tashqari, ushbu muassasalar uchun zamonaviy uskunalar, o‘quv va tibbiy materiallar, shuningdek, zarur texnologiyalar xarid qilish ham fondning faoliyat doirasiga kiradi.
Ushbu tashabbus mamlakatda ta’lim va sog‘liqni saqlash xizmatlarini yuqori darajaga ko‘tarishga va sportni rivojlantirishga xizmat qiladi. Mazkur fondning tashkil etilishi jamiyatda ijtimoiy soha muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga hamda aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirishga qaratilgan muhim qadamdir.

Для социальной сферы создается специальный фонд
В Узбекистане планируется создание специального фонда, предназначенного для строительства и ремонта объектов социальной сферы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива реализуется на основании указа, подписанного Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Указанный фонд создается с целью развития и поддержки направлений образования, здравоохранения и спорта.
К основным задачам фонда относится финансирование строительства и ремонта школ, больниц и спортивных сооружений. Кроме того, в сферу деятельности фонда входит закупка современного оборудования, учебных и медицинских материалов, а также необходимых технологий для этих учреждений.
Данная инициатива направлена на повышение уровня образования и медицинского обслуживания в стране, а также на развитие спорта. Создание этого фонда является важным шагом по укреплению материально-технической базы учреждений социальной сферы и повышению качества оказываемых населению услуг.