O‘zbekistonda elektromobillar va chiqindilar uchun yangi imtiyozlar
O‘zbekistonda elektromobillar infratuzilmasini rivojlantirish uchun yangi imtiyozlar joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan farmonga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvardan 2028-yil 1-yanvargacha ayrim tovarlar bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi. Adliya vazirligining ma’lum qilishicha, ushbu imtiyozlar elektr transport vositalari, ularning ehtiyot qismlari hamda elektromobillar uchun xizmat ko‘rsatuvchi zaryadlash stansiyalariga tatbiq etiladi.
Bu qaror mamlakatda “yashil” transportni ommalashtirish va zamonaviy infratuzilmani kengaytirishga qaratilgan. Bundan tashqari, ipakchilik sohasini rivojlantirish uchun ham bir qator yengilliklar belgilandi.
Farmonga muvofiq, ipak ishlab chiqarishda qo‘llaniladigan yig‘irish va to‘qish uskunalari ehtiyot qismlari, tut urug‘lari, ko‘chatlar hamda ipak qurti zotlari bojxona to‘lovlaridan ozod qilindi. Shuningdek, chiqindilarni boshqarish sohasida faoliyat yurituvchi korxonalar uchun soliqlar bo‘yicha yengilliklar joriy etildi.
2026–2031-yillar oralig‘ida chiqindilarni yig‘ish, tashish, saralash va qayta ishlash bilan shug‘ullanadigan kompaniyalar daromad va ijtimoiy soliqni atigi 1 foiz miqdorida to‘laydi. Biroq, ushbu imtiyozlardan foydalanish uchun korxona daromadining kamida 90 foizi chiqindilarni boshqarish faoliyatiga to‘g‘ri kelishi va xodimlar oylik maoshi eng kam ish haqining ikki baravaridan kam bo‘lmasligi talab qilinadi.

В Узбекистане новые льготы для электромобилей и отходов
В Узбекистане введены новые льготы для развития инфраструктуры электромобилей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно указу, подписанному Президентом Шавкатом Мирзиёевым, с 1 января 2026 года по 1 января 2028 года некоторые товары освобождаются от таможенных платежей. По информации Министерства юстиции, эти льготы распространяются на электротранспортные средства, их запасные части, а также на зарядные станции, обслуживающие электромобили.
Это решение направлено на популяризацию «зеленого» транспорта и расширение современной инфраструктуры в стране. Кроме того, для развития шелководства также установлены ряд послаблений.
В соответствии с указом, запасные части для оборудования по сбору и ткачеству, используемого в производстве шелка, семена тутового дерева, саженцы и породы шелкопряда освобождены от таможенных платежей. Также введены налоговые льготы для предприятий, работающих в сфере управления отходами.
В период с 2026 по 2031 годы компании, занимающиеся сбором, транспортировкой, сортировкой и переработкой отходов, будут платить налог на прибыль и социальный налог всего в размере 1 процента. Однако для получения этих льгот предприятие должно получать не менее 90 процентов дохода от деятельности по управлению отходами, а заработная плата сотрудников должна быть не ниже двойного минимального размера оплаты труда.
Эти меры способствуют развитию экологически чистого транспорта и сферы управления отходами в стране. Источник: one.uz