2026 yildan taksi haydovchilari uchun 1% soliq joriy etiladi
2026 yil 1 yanvardan boshlab O‘zbekistonda o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar, jumladan, taksi haydovchilari uchun yangi soliq tartibi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, ular o‘z daromad aylanmasidan 1 foiz miqdorida soliq to‘lashlari kerak bo‘ladi. Davlat soliq qo‘mitasi bu yangi tartib bo‘yicha tushuntirish berdi.
Masalan, agar o‘zini o‘zi band qilgan haydovchi bir oyda 2 million so‘m daromad olsa, u 20 ming so‘m soliq to‘laydi. Tizim oddiy: qancha daromad aylanmasi bo‘lsa, shundan 1 foiz hisoblanadi.
Agar yo‘lovchi tashish xizmatlari onlayn-agregatorlar orqali amalga oshirilsa, soliq avtomatik tarzda ushlab qolinadi. Ya’ni, agregator haydovchiga pul o‘tkazayotganda, daromaddan soliqni avtomatik ravishda hisoblaydi va ushlab qoladi.
Shuningdek, bu tartibda bir muhim holat qayd etilgan: agregator faqat o‘z platformasi orqali tushgan daromadlardan soliq ushlaydi. Agar haydovchi agregatordan tashqarida mustaqil ravishda daromad topsa, u daromadlar avtomatik tarzda soliqqa tortilmaydi.
Yangi tartibga ko‘ra, 2026 yil 1 yanvardan boshlab yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilganlar elektron to‘lovlarni qabul qilish uchun maxsus QR-kodga ega bo‘lishlari talab qilinadi. Biroq bu talab agregatorlar orqali ishlaydigan taksi haydovchilari va kurerlarga tatbiq etilmaydi.
Ya’ni, rasmiy agregator tizimlariga ulangan haydovchilar uchun alohida QR-kod o‘rnatish majburiy emas. Xulosa qilib aytganda, yangi tartibga ko‘ra, 1 foiz soliq tizimi joriy etiladi, agregatorlar orqali ishlaydiganlar uchun soliq avtomatik ushlab qolinadi, QR-kod esa barcha uchun majburiy emas.

С 2026 года для водителей такси вводится налог в размере 1%
С 1 января 2026 года в Узбекистане вводится новый налоговый режим для самозанятых лиц, включая водителей такси. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно ему, они должны будут платить налог в размере 1% от оборота своего дохода. Государственный налоговый комитет дал разъяснения по этому новому порядку.
Например, если самозанятый водитель за месяц получает доход в 2 миллиона сумов, он заплатит налог в размере 20 тысяч сумов. Система проста: 1% рассчитывается от суммы оборота дохода.
Если услуги перевозки пассажиров осуществляются через онлайн-агрегаторы, налог удерживается автоматически. То есть агрегатор при переводе денег водителю автоматически рассчитывает и удерживает налог с дохода.
Кроме того, в этом порядке отмечен важный момент: агрегатор удерживает налог только с доходов, полученных через свою платформу. Если водитель получает доход самостоятельно вне агрегатора, эти доходы автоматически не облагаются налогом.
Согласно новому порядку, с 1 января 2026 года индивидуальные предприниматели и самозанятые должны будут иметь специальный QR-код для приема электронных платежей. Однако это требование не распространяется на водителей такси и курьеров, работающих через агрегаторы.
То есть для водителей, подключенных к официальным агрегаторским системам, установка отдельного QR-кода не обязательна. В заключение, согласно новому порядку, вводится система налога в размере 1%, для работающих через агрегаторы налог удерживается автоматически, а QR-код обязателен не для всех.