1-yanvarda O‘zbekistonda 1 094 chaqaloq tug‘ildi
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati 1-yanvar kuni bo‘yicha dastlabki ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot upl.uz saytida yoritilgan. Vazirlik bergan xabarga ko‘ra, 1-yanvar kuni soat 17:00 ga qadar mamlakatda jami 1 094 nafar chaqaloq dunyoga kelgan.
Tug‘ilgan chaqaloqlarning 539 nafari o‘g‘il bola, 555 nafari esa qiz bola ekani qayd etilgan. Hududlar bo‘yicha tahlil qilganda, eng ko‘p tug‘ilish Farg‘ona viloyatida kuzatilgan — bu yerda 138 nafar chaqaloq tug‘ilgan.
Keyingi o‘rinlarda Surxondaryo viloyati (135 nafar), Samarqand viloyati (125 nafar), Qashqadaryo viloyati (121 nafar) va Namangan viloyati (110 nafar) qayd etilgan. Eng kam tug‘ilish esa Sirdaryo viloyatida bo‘lib, bu hududda atigi 19 nafar chaqaloq dunyoga kelgan.
Yangi tug‘ilgan chaqaloqlar orasida ko‘p homilali tug‘ilishlar ham kuzatilgan. Jumladan, 15 ta egizak, 1 ta uch egizak va 1 ta to‘rt egizak holati qayd etilgan bo‘lib, bu jami 37 nafar bolani tashkil qiladi.
Avvalgi yillarning shu davriga oid ma’lumotlar ham taqdim etildi. Masalan, 2020 yilda 1 111 nafar, 2021 yilda 1 086 nafar, 2022 yilda 1 448 nafar, 2023 yilda 1 312 nafar, 2024 yilda 1 043 nafar va 2025 yilda 1 040 nafar chaqaloq tug‘ilgani qayd etilgan.
Bu ko‘rsatkichlar yil sayin turlicha bo‘lib, mamlakatdagi aholi demografiyasining dinamikasini aks ettiradi.

1 января в Узбекистане родилось 1 094 младенца
Пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана опубликовала предварительные данные по состоянию на 1 января. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные освещены на сайте upl.uz. По сообщению министерства, по состоянию на 17:00 1 января в стране родилось всего 1 094 младенца.
Из родившихся младенцев 539 мальчиков и 555 девочек. При анализе по регионам наибольшее количество рождений зафиксировано в Ферганской области — здесь родилось 138 младенцев.
Следующими по числу рождений идут Сурхандарьинская область (135 младенцев), Самаркандская область (125 младенцев), Кашкадарьинская область (121 младенец) и Наманганская область (110 младенцев). Наименьшее количество рождений зарегистрировано в Сырдарьинской области — всего 19 младенцев.
Среди новорожденных также зафиксировано много случаев многоплодных родов. В частности, зарегистрировано 15 двойняшек, 1 тройня и 1 четверня, что в общей сложности составляет 37 детей.
Также представлены данные за аналогичный период предыдущих лет. Например, в 2020 году родилось 1 111 младенцев, в 2021 году — 1 086, в 2022 году — 1 448, в 2023 году — 1 312, в 2024 году — 1 043 и в 2025 году — 1 040 младенцев.