Qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga QQS imtiyozi joriy etiladi
2026 yil 1 yanvardan boshlab, O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini (paxta va don mahsulotlaridan tashqari) sotishda qo‘shilgan qiymat solig‘ining (QQS) nol stavkasini qo‘llash tartibi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tartib qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini bevosita yetishtiruvchi ishlab chiqaruvchilarga taalluqli bo‘lib, Prezidentning 2025 yil 4 sentyabrdagi UP-153 farmoni asosida belgilangan. Bu haqda podrobno.uz xabar bermoqda.
Nol stavkadan foydalanish uchun tadbirkorlik subyektlari soliq organlariga elektron ko‘rinishda murojaat qilishi lozim. Ariza my3.soliq.uz portalidagi soliq to‘lovchining shaxsiy kabineti orqali topshiriladi.
Buning uchun "Elektron hujjat aylanishi" bo‘limida "Yuridik shaxslarning soliq imtiyozlaridan foydalanish bo‘yicha murojaati" xizmati tanlanadi. Murojaat shaklida Prezident farmoni (UP-153) va soliq turi (QQS) ko‘rsatiladi.
Imtiyozning amal qilish muddati va matni avtomatik tarzda tizim tomonidan shakllantiriladi. Murojaatga kadastr ma’lumotlari yoki yer uchastkasini ijaraga olish shartnomasi kabi tasdiqlovchi hujjatlar ilova qilinadi.
Shuningdek, hudud, tuman, mahalla nomlari va aloqa uchun telefon raqami ko‘rsatilishi talab qilinadi. Barcha ma’lumotlar to‘ldirilgach, ariza ko‘rib chiqish uchun yuboriladi.
Uni ko‘rib chiqish muddati 15 kungacha bo‘lib, jarayon holati shaxsiy kabinetdagi "Murojaatlar ro‘yxati" bo‘limida kuzatiladi. Murojaat tasdiqlangandan so‘ng, nol stavkali QQS elektron hisob-fakturalarda avtomatik qo‘llanadi va QQS bo‘yicha hisobotlarni shakllantirishda inobatga olinadi.
Shuningdek, Soliq qo‘mitasi 2026 yil 1 yanvardan o‘zini o‘zi band qilgan taksi haydovchilari uchun soliqqa tortish tartibi o‘zgarishini ma’lum qilgan. Ular uchun aylanmadan olinadigan soliqning 1 foizlik pasaytirilgan stavkasi joriy etiladi.

Налоговые льготы по НДС на сельскохозяйственную продукцию вводятся
С 1 января 2026 года в Узбекистане вводится порядок применения нулевой ставки налога на добавленную стоимость (НДС) при продаже сельскохозяйственной продукции (за исключением хлопка и зерновых продуктов). Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный порядок касается непосредственно производителей сельскохозяйственной продукции и установлен на основании указа Президента от 4 сентября 2025 года № УП-153. Об этом сообщает podrobno.uz.
Для применения нулевой ставки субъекты предпринимательства должны подать электронное заявление в налоговые органы. Заявление подается через личный кабинет налогоплательщика на портале my3.soliq.uz.
Для этого в разделе «Электронный документооборот» выбирается услуга «Обращение по использованию налоговых льгот юридическими лицами». В обращении указывается указ Президента (УП-153) и вид налога (НДС).
Срок действия и текст льготы формируются автоматически системой. К обращению прилагаются подтверждающие документы, такие как кадастровые данные или договор аренды земельного участка.
Также требуется указать название региона, района, махалли и контактный номер телефона. После заполнения всех данных заявление отправляется на рассмотрение.
Срок рассмотрения составляет до 15 дней, статус процесса отслеживается в разделе «Список обращений» в личном кабинете. После утверждения обращения нулевая ставка НДС автоматически применяется в электронных счетах-фактурах и учитывается при формировании отчетности по НДС.
Кроме того, Налоговый комитет сообщил об изменении порядка налогообложения самозанятых водителей такси с 1 января 2026 года. Для них вводится пониженная ставка налога в размере 1% от оборота.