Ijtimoiy mahsulotlar importida nol bojxona 2027 gacha uzaytirildi
O‘zbekistonda ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlarni import qilishda nol bojxona stavkasi amal qilish muddati 2027 yilning 1 yanvariga qadar uzaytirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv.uz sayti xabar berdi. Mazkur qaror Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan farmon asosida qabul qilindi.
Ushbu hujjat aholining kundalik ehtiyojlari uchun zarur bo‘lgan asosiy mahsulotlar bilan ta’minotini yanada mustahkamlash va mamlakat iqtisodiy barqarorligini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Farmonga ko‘ra, nol bojxona stavkasi qo‘llanadigan mahsulotlarning aniq ro‘yxati ham tasdiqlangan.
Ushbu chora ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlarning narxini barqaror saqlash va aholiga qulay sharoit yaratishga xizmat qiladi. Shu bilan birga, iqtisodiyotning muhim sohalarida barqarorlikni ta’minlashga yordam beradi.