O‘zbekistonda ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlarni import qilishda nol bojxona stavkasi amal qilish muddati 2027 yilning 1 yanvariga qadar uzaytirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv.uz sayti xabar berdi. Mazkur qaror Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan farmon asosida qabul qilindi.
Ushbu hujjat aholining kundalik ehtiyojlari uchun zarur bo‘lgan asosiy mahsulotlar bilan ta’minotini yanada mustahkamlash va mamlakat iqtisodiy barqarorligini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Farmonga ko‘ra, nol bojxona stavkasi qo‘llanadigan mahsulotlarning aniq ro‘yxati ham tasdiqlangan.
Ushbu chora ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlarning narxini barqaror saqlash va aholiga qulay sharoit yaratishga xizmat qiladi. Shu bilan birga, iqtisodiyotning muhim sohalarida barqarorlikni ta’minlashga yordam beradi.

Импорт социальных товаров с нулевой таможенной пошлиной продлен до 2027 года
В Узбекистане срок действия нулевой таможенной ставки на импорт социально значимых товаров продлен до 1 января 2027 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает сайт Kursiv.uz. Данное решение принято на основании указа Президента Шавката Мирзиёева.
Этот документ направлен на дальнейшее укрепление обеспечения населения основными товарами повседневного спроса и поддержку экономической стабильности страны. Согласно указу, также утвержден точный перечень товаров, на которые применяется нулевая таможенная ставка.
Эта мера служит для стабилизации цен на социально значимые товары и создания удобных условий для населения. Кроме того, она помогает обеспечить стабильность в важных секторах экономики.