Dunyo yetakchilari Mirziyoyevni Yangi yil bilan tabrikladi
2026 yilning kirib kelishi munosabati bilan O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevga xorijiy davlatlar rahbarlari, hukumat va parlament vakillari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, shuningdek, yirik moliyaviy institutlar hamda diniy va jamoat arboblari tomonidan tabriklar yo‘llanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda podrobno.uz xabar berdi. Tabriklarda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, xususan, “Yangi O‘zbekiston”ni barpo etish strategiyasi doirasidagi siyosiy o‘zgarishlar va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishlar yuqori baholanmoqda.
Shuningdek, mamlakatning ochiq va pragmatik tashqi siyosati natijasida xalqaro maydondagi mavqei barqaror mustahkamlanayotgani ta’kidlangan. Prezident matbuot xizmati xabariga ko‘ra, xorijiy hamkorlar Shavkat Mirziyoyevga va O‘zbekiston xalqiga yangi yilda tinchlik, barqarorlik, farovonlik va yuksak yutuqlar tilagan.
Tabrik yo‘llaganlar qatorida Rossiya prezidenti Vladimir Putin, Xitoy raisi Si Szinpin, Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev, Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko va boshqa yetakchilar bor. Shuningdek, Yevropa davlatlari, Yaqin Sharq, Osiyo va Afrika mamlakatlari rahbarlari ham tabrik yo‘llagan.
Xalqaro tashkilotlar, jumladan, ShHT, MDH, Turk davlatlari tashkiloti, Jahon banki va FIFA kabi tashkilotlarning rahbarlari ham o‘z qutlovlarini yo‘llashgan. Shavkat Mirziyoyev nomiga tabriklar kelishda davom etmoqda.

Мировые лидеры поздравили Мирзиёева с Новым годом
В связи с наступлением 2026 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев получил поздравления от глав иностранных государств, представителей правительств и парламентов, международных и региональных организаций, а также крупных финансовых институтов и религиозных и общественных деятелей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает podrobno.uz. В поздравлениях высоко оцениваются масштабные реформы, проводимые в Узбекистане, в частности политические изменения и социально-экономическое развитие в рамках стратегии создания «Нового Узбекистана».
Также отмечается, что благодаря открытой и прагматичной внешней политике страны её позиции на международной арене стабильно укрепляются. По сообщению пресс-службы президента, иностранные партнёры пожелали Шавкату Мирзиёеву и народу Узбекистана мира, стабильности, благополучия и больших достижений в новом году.
Среди тех, кто направил поздравления, президент России Владимир Путин, председатель Китая Си Цзиньпин, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент Кыргызстана Садыр Жапаров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон, президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, президент Азербайджана Ильхам Алиев, президент Беларуси Александр Лукашенко и другие лидеры. Также поздравления направили руководители европейских стран, Ближнего Востока, Азии и Африки.
Международные организации, включая ШОС, СНГ, Организацию тюркских государств, Всемирный банк и ФИФА, также направили свои поздравления. Поздравления в адрес Шавката Мирзиёева продолжают поступать.