Bozor xizmatlari hajmi 916 trillion so‘mga yetdi
2025 yilning yanvar oyidan noyabr oyigacha bo‘lgan davrda O‘zbekistonda ko‘rsatilgan bozor xizmatlarining umumiy hajmi 916 trillion so‘mga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eng yuqori o‘sish moliyaviy xizmatlar hamda aloqa va axborot texnologiyalari sohasida kuzatildi. Bu ikki yo‘nalishda xizmatlar hajmining sezilarli darajada oshishi iqtisodiy faollikning asosiy harakatlantiruvchi kuchlaridan biri bo‘lmoqda.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, xizmatlar bozorida o‘sish quyidagicha taqsimlangan: moliyaviy xizmatlar 123,7 foizga, aloqa va axborotlashtirish xizmatlari esa 122,6 foizga oshdi. Shuningdek, ijara xizmatlari 119 foiz, sog‘liqni saqlash sohasidagi xizmatlar 115,3 foiz, me’morchilik va muhandislik xizmatlari 115,2 foizga o‘sdi.
Savdo xizmatlari 113,3 foiz, transport xizmatlari 112,9 foiz, kompyuter va maishiy texnikani ta’mirlash xizmatlari esa 112,8 foizga ko‘tarildi. Shaxsiy xizmatlar, ko‘chmas mulk bilan bog‘liq xizmatlar hamda yashash va ovqatlanish xizmatlarida ham muvozanatli o‘sish kuzatildi.
Bu raqamlar moliyaviy xizmatlar va axborot texnologiyalari sohasining bozor xizmatlari segmentidagi yetakchi o‘rnini ko‘rsatmoqda. Shu bilan birga, ijara, tibbiyot va muhandislik xizmatlaridagi o‘sish ham barqaror davom etmoqda.

Объем рыночных услуг достиг 916 триллионов сум
С января по ноябрь 2025 года общий объем оказанных рыночных услуг в Узбекистане достиг 916 триллионов сум. Об этом сообщает Zamin.uz.
Наибольший рост наблюдался в финансовых услугах, а также в сфере связи и информационных технологий. Значительное увеличение объема услуг в этих двух направлениях становится одним из основных движущих факторов экономической активности.
По данным Государственного комитета по статистике, рост на рынке услуг распределился следующим образом: финансовые услуги увеличились на 123,7%, услуги связи и информатизации — на 122,6%. Также услуги аренды выросли на 119%, услуги здравоохранения — на 115,3%, архитектурные и инженерные услуги — на 115,2%.
Услуги торговли выросли на 113,3%, транспортные услуги — на 112,9%, услуги по ремонту компьютерной и бытовой техники — на 112,8%. Также наблюдался сбалансированный рост в сфере личных услуг, услуг, связанных с недвижимостью, а также услуг проживания и питания.
Эти показатели демонстрируют ведущую роль финансовых услуг и информационных технологий в сегменте рыночных услуг. Вместе с тем, рост в сферах аренды, медицины и инженерных услуг также продолжается стабильно.
Если эта тенденция сохранится, ожидается, что сектор услуг станет одним из самых динамичных секторов экономики. Источник: данные Государственного комитета по статистике, one.uz.