2026-yilning birinchi kunida 1094 chaqaloq tug‘ildi
2026-yil 1-yanvar kuni soat 17:00 holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda jami 1094 nafar chaqaloq dunyoga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi. Tug‘ilgan chaqaloqlarning 539 nafari o‘g‘il, 555 nafari esa qiz farzand bo‘ldi.
Hududlar bo‘yicha eng ko‘p tug‘ilish Farg‘ona viloyatida qayd etilib, bu yerda 138 nafar chaqaloq tug‘ilgan. Shuningdek, Surxondaryo viloyatida 135 nafar, Samarqandda 125 nafar, Qashqadaryoda 121 nafar, Namanganda esa 110 nafar bola tug‘ilgan.
Eng kam tug‘ilish Sirdaryo viloyatida bo‘lib, bu yerda atigi 19 nafar chaqaloq dunyoga kelgan. Tug‘ilganlar orasida qiziqarli holat sifatida 17 ta egizak qayd etilgan bo‘lib, jami 37 nafar bola tug‘ilgan.
Ularning 30 nafari ikki homilalik, 3 nafari uch homilalik, 4 nafari esa to‘rtta homilalik egizaklardir. Bu ma’lumotlar mamlakatda tug‘ilish ko‘rsatkichlari va hududlar bo‘yicha farqlarni kuzatish imkonini beradi.
Manba: Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati.