2026 yildan tibbiyot xodimlari maoshlari oshiriladi
Ushbu o‘zgarishlar tibbiyot sohasida ishlayotgan xodimlarning moddiy ahvolini yaxshilash, ularning mehnatini munosib rag‘batlantirish maqsadida amalga oshirilmoqda. Xususan, shifokorlarning oylik maoshlari o‘rtacha 15 foizdan 30 foizgacha oshirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, KPI tizimi asosida ish samaradorligi va davolash natijalari inobatga olinib, qo‘shimcha rag‘batlantirish to‘lovlari ham joriy etiladi. Ushbu to‘lovlar xodim maoshining 50 foizigacha bo‘lgan miqdorni tashkil qilishi mumkin.
Bu esa tibbiyot xodimlarining faoliyat samaradorligini oshirishga xizmat qiladi. Shuningdek, hamshira va kichik tibbiy xodimlarning ish haqlari ham o‘rtacha 20 foizga oshirilishi belgilangan.
Ushbu o‘zgarishlar tibbiyot sohasidagi barcha xodimlarni qamrab olishni ko‘zda tutadi. Mazkur yangilik prezidentning 2025 yil 9 noyabrdagi “Tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini qo‘llab-quvvatlash choralari to‘g‘risida”gi qarori asosida amalga oshirilmoqda.
Bu qaror tibbiyot xodimlarining mehnatini qadrlash va ular uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.

С 2026 года заработная плата медицинских работников будет увеличена
С 1 января 2026 года заработная плата работников сферы здравоохранения будет увеличена. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти изменения направлены на улучшение материального положения работников здравоохранения и достойное стимулирование их труда. В частности, планируется увеличить среднюю заработную плату врачей от 15 до 30 процентов.
Кроме того, на основе системы KPI будут учитываться эффективность работы и результаты лечения, и введены дополнительные стимулирующие выплаты. Эти выплаты могут составлять до 50 процентов от заработной платы сотрудника.
Это будет способствовать повышению эффективности деятельности медицинских работников. Также предусмотрено увеличение заработной платы медсестер и младшего медицинского персонала в среднем на 20 процентов.
Эти изменения охватывают всех работников сферы здравоохранения. Данная новация реализуется на основе указа президента от 9 ноября 2025 года «О мерах поддержки работников медицины и фармацевтики».
Этот указ является важным шагом, направленным на признание труда медицинских работников и создание для них комфортных условий.