Yanvar oyida havo iliq, oxirida sovuq bo‘ladi
“O‘zgidromet” yanvar oyining dastlabki kunlari bo‘yicha havo harorati va ob-havo sharoitlari haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, yanvar O‘zbekistonda qishning eng sovuq oyi hisoblanadi. Ammo bu oy davomida doimiy keskin sovuq kuzatilishi kamdan-kam hollarda uchraydi.
So‘nggi yillarda global iqlim o‘zgarishlari ta’sirida yanvar oylarining aksariyati me’yordan iliqroq kechayotgani qayd etilgan. Masalan, 2016, 2019, 2022 va 2024 yillarda havo harorati odatdagidan sezilarli darajada yuqori bo‘lgan.
2026 yilning yanvar oyida ham shunga o‘xshash holatlar kuzatilishi kutilmoqda. “O‘zgidromet” ma’lumotlariga ko‘ra, oy boshlarida ob-havo quruq va nisbatan iliq bo‘ladi.
Biroq 3 yanvar atrofida nam havo massalari kirib kelishi sababli yomg‘ir yog‘ishi, ayrim joylarda esa yomg‘irning qor bilan almashishi ehtimoli bor. Tekislik hududlarida qor qoplami qisqa muddatli bo‘lishi yoki umuman shakllanmasligi mumkin.
Oy o‘rtalaridan boshlab havo asta-sekin soviy boshlaydi. Oy oxirida esa sovuq to‘lqinlar kirib kelishi kutilmoqda.

В январе погода теплая, в конце холодная
«Узгидромет» предоставил информацию о температуре воздуха и погодных условиях в первые дни января. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам специалистов, январь считается самым холодным месяцем зимы в Узбекистане. Однако постоянные резкие похолодания в этот месяц встречаются редко.
В последние годы под влиянием глобальных климатических изменений большинство январей проходят теплее нормы. Например, в 2016, 2019, 2022 и 2024 годах температура воздуха была значительно выше обычной.
В январе 2026 года ожидаются похожие явления. По данным «Узгидромета», в начале месяца погода будет сухой и относительно теплой.
Однако около 3 января из-за прихода влажных воздушных масс возможны дожди, а в некоторых местах дождь может смениться снегом. В равнинных районах снежный покров может быть кратковременным или вовсе не образоваться.
С середины месяца воздух начнет постепенно остывать. К концу месяца ожидается приход холодных волн.
В результате в некоторых районах ночью температура воздуха может опускаться до 15–25 градусов мороза.