Saida Mirziyoyeva: Islohotlar qat’iyat va donolik talab qiladi
Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva o‘zining ilk katta intervyusida o‘z faoliyati, davlat rahbarining ish uslubi va administratsiya oldida turgan asosiy maqsadlar haqida batafsil ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Prezident administratsiyasining vazifalari haqida to‘xtalib, asosiy e’tibor strategik yo‘nalishlarni belgilash va ijro tizimi uchun aniq “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishga qaratilishini ta’kidladi. Mirziyoyeva bugungi davrni islohotlar davri deb atab, o‘zgarishlar uzluksiz nazorat va mas’uliyat talab qilishini qayd etdi.
Intervyuda Saida Mirziyoyeva Prezident Shavkat Mirziyoyevning shaxsiy sifatlariga ham to‘xtaldi. U davlat rahbarini insonlarni tinglay oladigan, hurmat qiladigan va jamoani rivojlantira oladigan lider sifatida ta’rifladi.
Mirziyoyevaning fikriga ko‘ra, islohotlar faqat qat’iyat bilan emas, balki moslashuvchanlik va donolik orqali muvaffaqiyatga erishadi. U intervyu davomida administratsiya oldidagi beshta ustuvor yo‘nalishni sanadi: suv resurslari, ta’lim, tibbiyot, biznes muhiti va sud-huquq tizimi.
Ayniqsa, suv masalasini kelajakdagi eng jiddiy chaqiriqlardan biri sifatida ko‘rsatdi. Ta’lim va tibbiyot sohalaridagi islohotlar uzoq muddatli jarayon bo‘lib, ularga e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Sud-huquq tizimi haqida esa shaffoflik va adolatning muhimligini qayd etdi. Uning fikriga ko‘ra, adolatli sud tizimi bo‘lmasa, boshqa islohotlar to‘liq samara bermaydi.
Chunki ishonch, investitsiya muhiti va fuqarolar huquqlari qonun ustuvorligiga bog‘liq. Shuningdek, Mirziyoyeva xalqaro diplomatiya va muloqotdan zavq olishini, asosiy maqsadi xalq hayotini yaxshilash ekanini yana bir bor ta’kidladi.
Uning aytishicha, prezidentga joylardagi real holat haqida to‘g‘ridan to‘g‘ri xabar berish va haqiqatni yashirmasdan yetkazish uchun tayinlangan. Umuman olganda, intervyuning asosiy xulosasi shundan iboratki, ustuvor yo‘nalishlar aniq belgilangan.

Саида Мирзиёева: Реформы требуют решимости и мудрости
Руководитель администрации президента Саида Мирзиёева в своем первом крупном интервью подробно рассказала о своей деятельности, стиле работы главы государства и основных целях, стоящих перед администрацией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она остановилась на задачах администрации президента, подчеркнув, что основное внимание будет уделено определению стратегических направлений и разработке четкой «дорожной карты» для исполнительной системы. Мирзиёева назвала современный период эпохой реформ, отметив, что изменения требуют постоянного контроля и ответственности.
В интервью Саида Мирзиёева также коснулась личных качеств президента Шавката Мирзиёева. Она охарактеризовала главу государства как лидера, который умеет слушать людей, уважать их и развивать команду.
По мнению Мирзиёевой, реформы достигают успеха не только благодаря решимости, но и через гибкость и мудрость. В ходе интервью она перечислила пять приоритетных направлений для администрации: водные ресурсы, образование, здравоохранение, деловая среда и судебно-правовая система.
Особенно она выделила проблему воды как одну из самых серьезных вызовов будущего. Реформы в сферах образования и здравоохранения являются долгосрочными процессами, требующими особого внимания.
Что касается судебно-правовой системы, она отметила важность прозрачности и справедливости. По ее мнению, без справедливой судебной системы другие реформы не дадут полного эффекта.
Потому что доверие, инвестиционный климат и права граждан зависят от верховенства закона. Кроме того, Мирзиёева подчеркнула, что получает удовольствие от международной дипломатии и общения, а ее главная цель — улучшение жизни народа.
По ее словам, она назначена для того, чтобы напрямую информировать президента о реальном положении дел на местах и передавать правду без искажений. В целом, главный вывод интервью заключается в том, что приоритетные направления четко определены.