3-yanvar kuni O‘zbekistonda ob-havo noqulay bo‘ladi
3-yanvar kuni O‘zbekiston hududlarida ob-havo noqulay bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "O‘zgidromet" xizmati ma’lumot berdi. Kun davomida havo o‘zgaruvchan bo‘lib, ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘ishi, ba’zi joylarda esa qorga aylanishi mumkin.
Shuningdek, tuman tushishi va shamol kuchayishi ehtimoli mavjud. Toshkent, Samarqand, Sirdaryo va Jizzax viloyatlarida yomg‘ir yog‘ishi va tuman kuzatilishi kutilmoqda.
Shamol tezligi sekundiga 12 metrgacha kuchayishi mumkin. Kunduzgi harorat 5–10 daraja iliq bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
Qoraqalpog‘iston va Xorazmda ob-havo nisbatan sokin bo‘lsa-da, tuman kuzatilishi mumkin. Bu hududlarda kunduzgi harorat 3–8 daraja iliq, kechasi esa sovuq bo‘ladi.
Navoiy va Buxoro viloyatlarining ayrim hududlarida yomg‘ir yog‘ib, qorga aylanishi ehtimoli bor. Tuman tushishi ham mumkin.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida qisqa muddatli yomg‘ir va tuman kuzatilishi kutilmoqda. Bu hududlarda kunduzgi harorat 7–12 daraja iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘onada ob-havo nisbatan sokin bo‘lsa-da, 3-yanvar kuni yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud. Kunduzgi harorat 5–10 daraja iliq bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Tog‘li hududlarda esa yomg‘ir va qor yog‘ishi, shuningdek, tuman va shamol kuzatilishi mumkin. Tog‘li hududlarda harorat 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha o‘zgaradi.
Ob-havo sharoitlarini inobatga olgan holda, aholiga ehtiyotkor bo‘lish tavsiya etiladi. Ma’lumot manbasi: O‘zgidromet.