Mahallalar uchun «Eng yaxshi soliq to‘lovchi» tizimi joriy etiladi
2026-yildan boshlab mahallalar hayotida yangi tizim joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu tizim doirasida mamlakatda «Eng yaxshi soliq to‘lovchi mahalla» nominatsiyasi tashkil etiladi. Ushbu loyiha mahalliy darajada iqtisodiy faollikni oshirish, hududlarni obod qilish va mahallalarning rivojlanishiga ko‘maklashishga qaratilgan.
Mazkur tartibga ko‘ra, har yili eng yaxshi natija ko‘rsatgan 100 ta mahallaga Davlat byudjetidan har biri uchun 2 milliard so‘m miqdorida mablag‘ ajratiladi. Ushbu mablag‘lar mahallaning iqtisodiy faolligi va soliq to‘lash intizomiga qarab taqsimlanadi.
Mablag‘lardan foydalanish masalasi esa fuqarolar yig‘ini kengashi qaroriga asosan belgilab olinadi. Ajratilgan mablag‘lar ichki yo‘llarni ta’mirlash, elektr ta’minotini yaxshilash, yoritish tizimlarini yangilash, muhandislik tarmoqlarini tiklash va mahalla infratuzilmasini rivojlantirish uchun sarflanadi.
Ushbu chora-tadbirlar mahallalarning umumiy obodonligini oshirishga xizmat qiladi. Mutaxassislarning fikricha, bu tashabbus mahallalar o‘rtasida sog‘lom raqobatni kuchaytiradi, soliq to‘lash madaniyatini yuksaltiradi va aholining turmush sharoitlarini yaxshilashga yordam beradi.
Chunki mahallaning iqtisodiy faolligi uning rivojlanishi va aholi farovonligida o‘z aksini topadi. Xulosa qilib aytganda, «Eng yaxshi soliq to‘lovchi mahalla» nominatsiyasi mahallalarni rivojlantirish, infratuzilmani yaxshilash va fuqarolarning ijtimoiy faolligini oshirishga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda.