Mahallalar uchun «Eng yaxshi soliq to‘lovchi» tizimi joriy etiladi
Bu tizim doirasida mamlakatda «Eng yaxshi soliq to‘lovchi mahalla» nominatsiyasi tashkil etiladi. Ushbu loyiha mahalliy darajada iqtisodiy faollikni oshirish, hududlarni obod qilish va mahallalarning rivojlanishiga ko‘maklashishga qaratilgan.
Mazkur tartibga ko‘ra, har yili eng yaxshi natija ko‘rsatgan 100 ta mahallaga Davlat byudjetidan har biri uchun 2 milliard so‘m miqdorida mablag‘ ajratiladi. Ushbu mablag‘lar mahallaning iqtisodiy faolligi va soliq to‘lash intizomiga qarab taqsimlanadi.
Mablag‘lardan foydalanish masalasi esa fuqarolar yig‘ini kengashi qaroriga asosan belgilab olinadi. Ajratilgan mablag‘lar ichki yo‘llarni ta’mirlash, elektr ta’minotini yaxshilash, yoritish tizimlarini yangilash, muhandislik tarmoqlarini tiklash va mahalla infratuzilmasini rivojlantirish uchun sarflanadi.
Ushbu chora-tadbirlar mahallalarning umumiy obodonligini oshirishga xizmat qiladi. Mutaxassislarning fikricha, bu tashabbus mahallalar o‘rtasida sog‘lom raqobatni kuchaytiradi, soliq to‘lash madaniyatini yuksaltiradi va aholining turmush sharoitlarini yaxshilashga yordam beradi.
Chunki mahallaning iqtisodiy faolligi uning rivojlanishi va aholi farovonligida o‘z aksini topadi. Xulosa qilib aytganda, «Eng yaxshi soliq to‘lovchi mahalla» nominatsiyasi mahallalarni rivojlantirish, infratuzilmani yaxshilash va fuqarolarning ijtimoiy faolligini oshirishga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Для районов вводится система «Лучший налогоплательщик»
В рамках этой системы в стране будет учреждена номинация «Лучший налогоплательщик махалли». Этот проект направлен на повышение экономической активности на местном уровне, благоустройство территорий и содействие развитию махаллей.
Согласно данному порядку, ежегодно 100 махаллей с лучшими результатами будут выделены средства из государственного бюджета в размере 2 миллиардов сумов на каждую. Эти средства распределяются в зависимости от экономической активности махалли и дисциплины по уплате налогов.
Вопросы использования средств определяются на основании решения собрания граждан. Выделенные средства расходуются на ремонт внутренних дорог, улучшение электроснабжения, обновление систем освещения, восстановление инженерных сетей и развитие инфраструктуры махалли.
Эти меры служат повышению общего благоустройства махаллей. По мнению специалистов, эта инициатива усилит здоровую конкуренцию между махаллями, повысит культуру уплаты налогов и поможет улучшить условия жизни населения.
Потому что экономическая активность махалли отражается на её развитии и благосостоянии населения. В заключение, номинация «Лучший налогоплательщик махалли» рассматривается как важный шаг для развития махаллей, улучшения инфраструктуры и повышения социальной активности граждан.