O‘zbekiston Respublikasida davlat xaridlarini tartibga solish va byudjet mablag‘larini samarali boshqarish maqsadida yangi islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan farmon asosida bu sohada muhim o‘zgarishlar kiritiladi. Farmonga muvofiq, davlat xaridlarining shaffofligini oshirish, raqobat muhitini yaratish va korrupsiyani oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar belgilandi.
Bu haqda upl.uz xabar berdi. 2030 yilga qadar davlat xaridlarida raqobatli tartiblar ulushini 80 foizga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Ushbu maqsadga erishish orqali davlat byudjetiga taxminan 25 trillion so‘m mablag‘ tejalishi kutilmoqda. Shuningdek, mahalliy ishlab chiqaruvchilar ulushini 98 foizga oshirish va kichik hamda o‘rta biznes subyektlarining faolligini ikki barobar oshirish maqsad qilingan.
2026 yil 1 yanvardan boshlab, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bekor qilinadi. Endilikda barcha xaridlar raqobatli savdolar orqali amalga oshiriladi.
Istisno holatlar esa faqat qonunchilikda aniq ko‘rsatilgan vaziyatlar bilan cheklanadi. Shuningdek, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalarga doir normativ hujjatlar ko‘p bosqichli ekspertizadan o‘tkaziladi.
Bu jarayonda korrupsiyaga qarshi tahlil va tartibga solish ta’sirini baholash kabilar nazarda tutiladi. Davlat xaridlarida ochiqlikni ta’minlash uchun buyurtmachilar rejalashtirilgan bitimlar haqida oldindan maxsus portalda e’lon qilishlari shart.
Elektron do‘konlarda oferta muddati 15 kundan 60 kunga uzaytiriladi. Bunday choralar orqali xarid jarayonlarida shaffoflikni oshirish va noqonuniy kelishuvlarning oldini olish maqsad qilingan.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash uchun “narxni pasaytirish” formatidagi hududiy auksionlar tashkil etiladi. Byudjet tashkilotlari bunday savdolarda faqat ichki bozor ishlab chiqaruvchilari bilan ishlaydi.
Bundan tashqari, lokalizatsiya darajasi yuqori bo‘lgan korxonalarga avans to‘lovlari joriy etiladi. Avans miqdori yetkazib beruvchining moliyaviy imkoniyatlariga qarab belgilanadi.
2026 yil 1 martdan boshlab, davlat xaridlarida sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish yo‘lga qo‘yiladi. U bozor narxlarini avtomatik hisoblab, yuqori yoki past narxlardagi bitimlarni aniqlashda yordam beradi.
Shu tariqa, davlat xaridlaridagi xavflarni bartaraf etish va qonunbuzarliklarni oldini olish nazarda tutilgan. Mazkur islohotlar mamlakatimizda davlat xaridlarini yanada shaffof, samarali va adolatli qilishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, sun’iy intellekt va jamoatchilik nazorati orqali halol raqobat muhitini yaratish rejalashtirilmoqda. Bu tizim O‘zbekistonni Markaziy Osiyoda byudjet xarajatlarini raqamli monitoring qilish bo‘yicha yetakchi davlatlardan biriga aylantirishi kutilmoqda.

Повышается прозрачность государственных закупок, ограничивается коррупция
В Республике Узбекистан проводятся новые реформы с целью регулирования государственных закупок и эффективного управления бюджетными средствами. Об этом сообщает Zamin.uz.
На основании указа, подписанного нашим Президентом Шавкатом Мирзиёевым, в этой сфере будут внесены важные изменения. В соответствии с указом, предусмотрены меры по повышению прозрачности государственных закупок, созданию конкурентной среды и предотвращению коррупции.
Об этом сообщает upl.uz. Планируется довести долю конкурентных процедур в государственных закупках до 80 процентов к 2030 году.
Достижение этой цели позволит сэкономить около 25 триллионов сумов из государственного бюджета. Кроме того, планируется увеличить долю местных производителей до 98 процентов и вдвое повысить активность субъектов малого и среднего бизнеса.
С 1 января 2026 года прямые контракты будут отменены. Теперь все закупки будут осуществляться через конкурентные торги.
Исключения будут ограничены только ситуациями, четко предусмотренными законодательством. Также нормативные документы, касающиеся прямых контрактов, будут проходить многоступенчатую экспертизу.
В этом процессе предусматривается анализ и оценка воздействия антикоррупционных мер и регулирования. Для обеспечения прозрачности государственных закупок заказчики обязаны заранее публиковать информацию о планируемых сделках на специальном портале.
Срок действия оферт в электронных магазинах будет увеличен с 15 до 60 дней. Такие меры направлены на повышение прозрачности закупочных процедур и предотвращение незаконных соглашений.
Для поддержки местных производителей будут организованы региональные аукционы в формате «снижения цены». Бюджетные организации на таких торгах будут работать только с производителями внутреннего рынка.
Кроме того, предприятиям с высоким уровнем локализации будут введены авансовые платежи. Размер аванса будет определяться в зависимости от финансовых возможностей поставщика.
С 1 марта 2026 года в государственных закупках будет внедрено использование технологий искусственного интеллекта. Они будут автоматически рассчитывать рыночные цены и помогать выявлять сделки с завышенными или заниженными ценами.
Таким образом, предусмотрено устранение рисков и предотвращение нарушений в государственных закупках. Эти реформы будут способствовать тому, чтобы государственные закупки в нашей стране стали более прозрачными, эффективными и справедливыми.
Одновременно планируется создать честную конкурентную среду с помощью искусственного интеллекта и общественного контроля. Эта система позволит Узбекистану стать одним из ведущих государств в Центральной Азии по цифровому мониторингу бюджетных расходов.