O‘zbekiston gaz qazib olish rejalari qisqardi
O‘zbekistonning 2030 yilgacha gaz qazib olish bo‘yicha rejalari sezilarli darajada qisqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
SOVAZ portalida e’lon qilingan “O‘zbekiston–2030” strategiyasining yangilangan loyihasida bu boradagi ko‘rsatkichlar qayta ko‘rib chiqilgan. Avvalgi rejalar o‘rnatilgan maqsadlarga erishish qiyinligini ko‘rsatgan.
Upl.uz xabariga ko‘ra, 2030 yilga mo‘ljallangan gaz qazib olish hajmi 38,7 milliard kub metr qilib belgilangan. Bu 2023 yil sentyabr oyida tasdiqlangan 62 milliard kub metr ko‘rsatkichidan 37 foizga kamaygan.
E’tiborlisi, 2025 yilning o‘zi uchun statistik ma’lumotlar 38,9 milliard kub metrni tashkil etib, allaqachon yangi belgilangan maqsaddan yuqoriroq ekanini ko‘rsatadi. Strategiya 2026–2030 yillar davomida jami 186,8 milliard kub metr gaz qazib olinishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Biroq yillik hajmlar pasayishda davom etishi kutilmoqda. Masalan, 2026 yilda qazib olish 37,9 milliard kub metrni tashkil etsa, bu ko‘rsatkich 2027 yilda 35,6 milliard, 2028 yilda esa 33,4 milliard kub metrga tushishi mumkin.
Faqatgina 2029 yilda hajm 41,2 milliard kub metrgacha oshishi prognoz qilinmoqda, ammo 2030 yilga kelib yana pasayish kutilmoqda. Energetika vazirligi va “O‘zbekneftgaz” ushbu maqsadlarni amalga oshirish uchun mas’ul hisoblanadi.
Ammo so‘nggi to‘rt yil ichida gaz qazib olish hajmi 21,7 foizga kamaygani qayd etilgan. Tahlilchilar bu pasayishni strategik rejalashtirishdagi xatolar va qisqa muddatli muammolar bilan bog‘lamoqda.
Shu bilan birga, Energetika vaziri o‘tgan yili pasayish 2026 yildayoq to‘xtashi mumkinligini ma’lum qilgan edi. Umidlar asosan Qoraqalpog‘istondagi yangi konlardan olinadigan gazga bog‘langan, lekin bu ham yaqin yillarda ijobiy natija bermasligi kutilmoqda.
O‘zbekiston ilgari gaz eksportida yirik o‘yinchi bo‘lgan bo‘lsa-da, ichki iste’molning oshishi va quduqlardagi gaz zaxiralarining kamayishi sababli Rossiyadan gaz import qilishga majbur bo‘ldi. Bu holat mintaqaning energetika siyosatida yangi burilish sifatida baholanmoqda.

Планы Узбекистана по добыче газа сократились
В обновленном проекте стратегии «Узбекистан–2030», опубликованном на портале SOVAZ, показатели в этой области были пересмотрены. Предыдущие планы показали, что достижение установленных целей будет затруднительным.
По данным Upl.uz, объем добычи газа, запланированный на 2030 год, установлен на уровне 38,7 миллиарда кубометров. Это на 37 процентов меньше показателя в 62 миллиарда кубометров, утвержденного в сентябре 2023 года.
Примечательно, что статистические данные за 2025 год составляют 38,9 миллиарда кубометров, что уже превышает новую установленную цель. Стратегия предполагает, что в период с 2026 по 2030 годы может быть добыто в общей сложности 186,8 миллиарда кубометров газа.
Однако ожидается, что ежегодные объемы продолжат снижаться. Например, в 2026 году добыча составит 37,9 миллиарда кубометров, в 2027 году — 35,6 миллиарда, а в 2028 году — 33,4 миллиарда кубометров.
Только в 2029 году прогнозируется увеличение объема до 41,2 миллиарда кубометров, однако к 2030 году ожидается новое снижение. За выполнение этих целей отвечают Министерство энергетики и «Узбекнефтегаз».
Тем не менее, за последние четыре года объем добычи газа сократился на 21,7 процента. Аналитики связывают это снижение с ошибками стратегического планирования и краткосрочными проблемами.
В то же время министр энергетики в прошлом году заявил, что спад может прекратиться уже в 2026 году. Основные надежды связаны с газом из новых месторождений в Каракалпакстане, однако ожидается, что и это не принесет положительных результатов в ближайшие годы.
Ранее Узбекистан был крупным игроком на рынке экспорта газа, однако из-за роста внутреннего потребления и сокращения запасов газа в скважинах страна была вынуждена начать импорт газа из России. Эта ситуация рассматривается как новый поворот в энергетической политике региона.