O‘zbekiston tashqi qarzi 75,4 milliard dollarga yetdi
2025 yil 1-oktabr holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning umumiy tashqi qarzi 75,4 milliard AQSh dollarini tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarzning 37,4 milliard dollari davlatga tegishli bo‘lsa, qolgan 38,0 milliard dollari korporativ qarz sifatida qayd etilgan. O‘tgan yil davomida tashqi qarz miqdori 15,2 milliard dollarga oshgan, shundan 3,2 milliard dollar faqat uchinchi chorakda qo‘shilgan.
Shu bilan birga, tashqi operatsiyalar balansidagi defisit pasayganiga qaramay, hali ham manfiy ko‘rsatkichda qolmoqda. Bu holat iqtisodiy faoliyat va xalqaro moliyaviy majburiyatlar bo‘yicha muayyan bosimni keltirib chiqarmoqda.
Mutaxassislar qarz miqdorini nazorat qilish va defisitni kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish zarurligini ta’kidlamoqdalar. Manba: zamin.uz

Внешний долг Узбекистана достиг 75,4 миллиарда долларов
По состоянию на 1 октября 2025 года общий внешний долг Узбекистана составил 75,4 миллиарда долларов США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из этой суммы 37,4 миллиарда долларов приходится на государственный долг, а оставшиеся 38,0 миллиарда долларов зарегистрированы как корпоративный долг. За прошлый год внешний долг увеличился на 15,2 миллиарда долларов, из которых 3,2 миллиарда долларов были добавлены только в третьем квартале.
При этом, несмотря на снижение дефицита в балансе внешних операций, он по-прежнему остается отрицательным. Эта ситуация создает определенное давление на экономическую деятельность и международные финансовые обязательства.
Эксперты подчеркивают необходимость усиления мер по контролю за объемом долга и сокращению дефицита. Источник: zamin.uz