Soliq qo‘mitasi: Onlayn-kassa ishlatish majburiy!
O‘zbekiston Respublikasi Soliq qo‘mitasi tadbirkorlar uchun muhim ogohlantirish e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Matbuot xizmatining xabar berishicha, aholiga xizmat ko‘rsatish va savdo jarayonlarida onlayn-kassa yoki virtual kassa tizimlaridan foydalanish majburiy hisoblanadi. Ushbu talab soliq qonunchiligiga muvofiq joriy etilgan bo‘lib, uning buzilishi jiddiy javobgarlikka olib keladi.
Qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, mijoz to‘lovni terminal orqali amalga oshiradimi yoki naqd pul shaklida to‘laydimi, har qanday holatda ham unga QR-kod va fiskal belgi tushirilgan chek taqdim etilishi shart. Bundan tashqari, boshqa shaxs nomiga ro‘yxatdan o‘tgan to‘lov terminallaridan foydalanish qat’iyan taqiqlanadi.
Elektron tijorat platformalari yoki elektron to‘lov tizimlari orqali amalga oshiriladigan to‘lovlarda esa xaridorga elektron fiskal chek berilishi lozim. Agar ushbu talablar buzilsa, Soliq kodeksining 221-moddasiga asosan jarimalar qo‘llanadi.
Xususan, kassa apparati yoki to‘lov terminalisiz savdo qilish, majburiy hujjatlarni (kvitansiya, chek va boshqalar) bermaslik yoki terminal orqali to‘lovni rad etish 5 million so‘m miqdorida jarimaga olib keladi. Shuningdek, ro‘yxatdan o‘tmagan kassa apparati yoki terminaldan foydalangan holda savdo qilish yoki xizmat ko‘rsatish uchun 7 million so‘m jarima belgilangan.
Alohida qayd etilishicha, texnik talablarga javob bermaydigan yoki nosoz kassa apparatlarini ishlatish, shuningdek, boshqa shaxs nomiga ro‘yxatdan o‘tgan terminallarni qo‘llash holatlarida jarima miqdori 20 million so‘mni tashkil etadi. Ushbu talablarni buzmaslik tadbirkorlarning javobgarligini oshiradi va qonuniy faoliyat yuritishga xizmat qiladi.

Налоговый комитет: Использование онлайн-кассы обязательно!
Налоговый комитет Республики Узбекистан опубликовал важное предупреждение для предпринимателей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации пресс-службы, использование онлайн-кассы или виртуальной кассовой системы при обслуживании населения и в торговых процессах является обязательным. Это требование введено в соответствии с налоговым законодательством, нарушение которого влечет за собой серьезную ответственность.
По данным комитета, независимо от того, оплачивает ли клиент через терминал или наличными, в любом случае ему обязательно должен быть предоставлен чек с QR-кодом и фискальным знаком. Кроме того, строго запрещается использование платежных терминалов, зарегистрированных на имя другого лица.
При оплатах через платформы электронной коммерции или электронные платежные системы покупателю должен выдаваться электронный фискальный чек. В случае нарушения этих требований применяются штрафы в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
В частности, торговля без кассового аппарата или платежного терминала, невыдача обязательных документов (квитанций, чеков и др.) или отказ от оплаты через терминал влечет штраф в размере 5 миллионов сумов. Также за торговлю или оказание услуг с использованием незарегистрированного кассового аппарата или терминала предусмотрен штраф в размере 7 миллионов сумов.
Особо отмечается, что использование кассовых аппаратов, не соответствующих техническим требованиям или неисправных, а также применение терминалов, зарегистрированных на имя другого лица, влечет штраф в размере 20 миллионов сумов. Соблюдение этих требований повышает ответственность предпринимателей и способствует законной деятельности.