O‘zbekiston vizasiz davlatlar sonini 50 taga yetkazadi
O‘zbekiston 2030 yilga qadar fuqarolar uchun vizasiz borish mumkin bo‘lgan davlatlar sonini 50 taga yetkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu maqsad 2026–2030 yillarga mo‘ljallangan yangilangan rivojlanish strategiyasi loyihasida o‘z aksini topgan. Bu haqda *Podrobno.uz* nashri xabar berdi.
Hujjatga ko‘ra, vizasiz yoki soddalashtirilgan kirish tartiblari bo‘yicha kelishuvlar bosqichma-bosqich kengaytiriladi. Xususan, 2026 yilda yana 2 ta, 2027 yilda esa 5 ta yangi davlat bilan kelishuvlar imzolanishi rejalashtirilgan.
Natijada vizasiz yo‘nalishlar soni 2028 yilga kelib 45 taga, 2029 yilda 48 taga, 2030 yilga borib esa 50 taga yetishi kutilmoqda. Shu bilan birga, kirish tartibi yengillashtirilgan mamlakatlar ro‘yxatini ham oshirish rejalashtirilgan.
2026–2030 yillar davomida bunday davlatlar sonini 60 taga olib chiqish maqsad qilingan. Bu ro‘yxatga elektron viza, aeroportda viza yoki boshqa yengillashtirilgan kirish tartibini joriy qilgan davlatlar kiradi.
Bundan tashqari, yaqin yillarda konsullik xizmatlarini olishni osonlashtirish maqsadida mobil platforma ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu raqamli xizmat orqali foydalanuvchilar soni 2026 yilda 15 mingga, 2030 yilga borib esa 100 ming kishiga yetishi prognoz qilinmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda O‘zbekiston fuqarolari 35 ta davlatga vizasiz borish imkoniyatiga ega. Bunga qo‘shimcha ravishda, 42 ta mamlakat turli ko‘rinishdagi soddalashtirilgan kirish tartibini taklif qilmoqda.

Узбекистан доведет количество стран с безвизовым режимом до 50
Узбекистан планирует к 2030 году увеличить количество стран, в которые граждане могут въезжать без визы, до 50. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта цель отражена в обновленном проекте стратегии развития на 2026–2030 годы. Об этом сообщает издание *Podrobno.uz*.
Согласно документу, соглашения о безвизовом или упрощенном порядке въезда будут постепенно расширяться. В частности, в 2026 году планируется подписать соглашения еще с 2 странами, а в 2027 году — с 5 новыми государствами.
В результате количество безвизовых направлений к 2028 году достигнет 45, к 2029 году — 48, а к 2030 году — 50. При этом также планируется увеличить список стран с упрощенным порядком въезда.
В период с 2026 по 2030 год планируется довести количество таких стран до 60. В этот список войдут государства, которые ввели электронную визу, визу в аэропорту или другой упрощенный порядок въезда.
Кроме того, в ближайшие годы планируется запуск мобильной платформы для упрощения получения консульских услуг. Ожидается, что количество пользователей этой цифровой услуги достигнет 15 тысяч в 2026 году и 100 тысяч к 2030 году.
По данным, в настоящее время граждане Узбекистана имеют возможность безвизового въезда в 35 стран. Кроме того, 42 страны предлагают различные формы упрощенного порядка въезда.