O‘zbekiston JSTga aʼzo bo‘lishni 2026-yilda rejalashtirmoqda
O‘zbekiston 2026-yilda Jahon savdo tashkilotiga (JST) aʼzo bo‘lish jarayonini jadallashtirish maqsadida 29 ta normativ-huquqiy hujjatni ishlab chiqib, qabul qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda prezidentning JST masalalari bo‘yicha vakili Azizbek Urunov maʼlum qildi. Ushbu maʼlumotni kursiv.uz sayti eʼlon qilgan.
Azizbek Urunovning taʼkidlashicha, O‘zbekiston JSTga aʼzo davlatlar bilan bozorga kirish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarning asosiy qismini yakunlagan. Jumladan, 34 davlatdan 33 tasi bilan kelishuvga erishilgan, faqat Tayvan bilan muzokaralar hali davom etmoqda.
Rasmiy maʼlumotlarga ko‘ra, mamlakat 2025-yilda JST talablari doirasida 30 ta normativ-huquqiy hujjatni, jumladan qonunlar, prezident farmonlari, hukumat qarorlari va idoraviy hujjatlarni qabul qilgan. 2026-yilda rejalashtirilayotgan 29 ta yangi hujjat esa savdoni tartibga solishning muhim yo‘nalishlarini qamrab oladi.
Ular orasida bojxona va texnik meʼyorlar, eksport bojlari, savdoni himoya qilish choralari, intellektual mulk, shuningdek sanitariya va fitosanitariya talablariga oid masalalar mavjud. Shu bilan birga, 2026-yilda respublika JSTga aʼzo bo‘lish jarayonini yakunlash uchun qolgan ikki tomonlama va ko‘p tomonlama muzokaralarni tugatish, JST ishchi guruhi hisobotini tayyorlash hamda milliy qonunchilikni erishilgan kelishuvlarga moslashtirishni rejalashtirgan.
Bu chora-tadbirlar O‘zbekistonning xalqaro savdo tizimiga to‘laqonli integratsiyalashuvini taʼminlashga xizmat qiladi.