O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lishni 2026-yilda rejalashtirmoqda
O‘zbekiston 2026-yilda Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonini jadallashtirish maqsadida 29 ta normativ-huquqiy hujjatni ishlab chiqib, qabul qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda prezidentning JST masalalari bo‘yicha vakili Azizbek Urunov ma’lum qildi. Ushbu ma’lumotni kursiv.uz sayti e’lon qilgan.
Azizbek Urunovning ta’kidlashicha, O‘zbekiston JSTga a’zo davlatlar bilan bozorga kirish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarning asosiy qismini yakunlagan. Jumladan, 34 davlatdan 33 tasi bilan kelishuvga erishilgan, faqat Tayvan bilan muzokaralar hali davom etmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakat 2025-yilda JST talablari doirasida 30 ta normativ-huquqiy hujjatni, jumladan qonunlar, prezident farmonlari, hukumat qarorlari va idoraviy hujjatlarni qabul qilgan. 2026-yilda rejalashtirilayotgan 29 ta yangi hujjat esa savdoni tartibga solishning muhim yo‘nalishlarini qamrab oladi.
Ular orasida bojxona va texnik me’yorlar, eksport bojlari, savdoni himoya qilish choralari, intellektual mulk, shuningdek sanitariya va fitosanitariya talablariga oid masalalar mavjud. Shu bilan birga, 2026-yilda respublika JSTga a’zo bo‘lish jarayonini yakunlash uchun qolgan ikki tomonlama va ko‘p tomonlama muzokaralarni tugatish, JST ishchi guruhi hisobotini tayyorlash hamda milliy qonunchilikni erishilgan kelishuvlarga moslashtirishni rejalashtirgan.
Bu chora-tadbirlar O‘zbekistonning xalqaro savdo tizimiga to‘laqonli integratsiyalashuvini ta’minlashga xizmat qiladi.

Узбекистан планирует стать членом ВТО в 2026 году
Узбекистан планирует разработать и принять 29 нормативно-правовых актов с целью ускорения процесса вступления в Всемирную торговую организацию (ВТО) в 2026 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил представитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов. Данные сведения опубликовал сайт kursiv.uz.
По словам Азизбека Урунова, Узбекистан завершил основную часть двусторонних переговоров с государствами-членами ВТО по вопросам выхода на рынок. В частности, соглашения достигнуты с 33 из 34 стран, переговоры с Тайванем продолжаются.
Согласно официальным данным, в 2025 году страна приняла 30 нормативно-правовых актов в рамках требований ВТО, включая законы, указы президента, постановления правительства и ведомственные документы. 29 новых документов, запланированных к принятию в 2026 году, охватывают важные направления регулирования торговли.
Среди них вопросы таможенных и технических норм, экспортных пошлин, мер по защите торговли, интеллектуальной собственности, а также санитарных и фитосанитарных требований. Кроме того, в 2026 году республика планирует завершить оставшиеся двусторонние и многосторонние переговоры для завершения процесса вступления в ВТО, подготовить отчет рабочей группы ВТО и привести национальное законодательство в соответствие с достигнутыми соглашениями.
Эти меры направлены на обеспечение полноценной интеграции Узбекистана в международную торговую систему.