O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lishni jadallashtirmoqda
O‘zbekiston 2026 yilda Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonini jadallashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu maqsadda mamlakat 29 ta yangi normativ-huquqiy hujjat ishlab chiqadi va qabul qiladi. Bu haqda prezidentning JST masalalari bo‘yicha vakili Azizbek Urunov ma’lum qildi.
Ushbu xabarni kursiv.uz e’lon qilgan. Vakilning ta’kidlashicha, O‘zbekiston JSTga a’zo davlatlar bilan bozorga kirish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni deyarli yakunlagan.
Hozirgacha 34 davlatdan 33 tasi bilan kelishuvga erishilgan, faqat Tayvan bilan kelishuv masalasi ochiq qolmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilga qadar O‘zbekiston 30 ta normativ-huquqiy hujjatni qabul qilgan.
Ushbu hujjatlar orasida qonunlar, prezident farmonlari, hukumat qarorlari hamda idoraviy hujjatlar mavjud. 2026 yilga mo‘ljallangan yangi 29 ta hujjatda esa bojxona va texnik me’yorlar, eksport bojlari, savdoni himoya qilish choralar, intellektual mulk, shuningdek, sanitariya va fitosanitariya talablariga oid normalar aks ettiriladi.
Rasmiylar 2026 yil davomida qolgan ikki tomonlama va ko‘p tomonlama muzokaralarni yakunlashni, JST ishchi guruhi bo‘yicha yakuniy hisobotni tayyorlashni hamda milliy qonunchilikni JST talablari va kelishuvlariga moslashtirishni rejalashtirgan. Bu sa’y-harakatlar mamlakatning JSTga to‘liq a’zo bo‘lish jarayonini tezlashtirishga qaratilgan.

Узбекистан ускоряет процесс присоединения к ВТО
Узбекистан планирует ускорить процесс вступления в Всемирную торговую организацию (ВТО) в 2026 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для этого страна разработает и примет 29 новых нормативно-правовых актов. Об этом сообщил представитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов.
Данную информацию опубликовал kursiv.uz. По словам представителя, Узбекистан практически завершил двусторонние переговоры с государствами-членами ВТО по вопросам выхода на рынок.
На сегодняшний день достигнуто соглашение с 33 из 34 стран, только вопрос соглашения с Тайванем остается открытым. По данным, к 2025 году Узбекистан принял 30 нормативно-правовых актов.
Среди этих документов есть законы, указы президента, постановления правительства и ведомственные акты. В новых 29 документах, запланированных на 2026 год, будут отражены нормы, касающиеся таможни и технических стандартов, экспортных пошлин, мер по защите торговли, интеллектуальной собственности, а также санитарных и фитосанитарных требований.
Официальные лица планируют в течение 2026 года завершить оставшиеся двусторонние и многосторонние переговоры, подготовить итоговый отчет рабочей группы ВТО и адаптировать национальное законодательство в соответствии с требованиями и соглашениями ВТО. Эти усилия направлены на ускорение процесса полного вступления страны в ВТО.