O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lishni jadallashtirmoqda
O‘zbekiston 2026 yilda Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonini jadallashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu maqsadda mamlakat 29 ta yangi normativ-huquqiy hujjat ishlab chiqadi va qabul qiladi. Bu haqda prezidentning JST masalalari bo‘yicha vakili Azizbek Urunov ma’lum qildi.
Ushbu xabarni kursiv.uz e’lon qilgan. Vakilning ta’kidlashicha, O‘zbekiston JSTga a’zo davlatlar bilan bozorga kirish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni deyarli yakunlagan.
Hozirgacha 34 davlatdan 33 tasi bilan kelishuvga erishilgan, faqat Tayvan bilan kelishuv masalasi ochiq qolmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilga qadar O‘zbekiston 30 ta normativ-huquqiy hujjatni qabul qilgan.
Ushbu hujjatlar orasida qonunlar, prezident farmonlari, hukumat qarorlari hamda idoraviy hujjatlar mavjud. 2026 yilga mo‘ljallangan yangi 29 ta hujjatda esa bojxona va texnik me’yorlar, eksport bojlari, savdoni himoya qilish choralar, intellektual mulk, shuningdek, sanitariya va fitosanitariya talablariga oid normalar aks ettiriladi.
Rasmiylar 2026 yil davomida qolgan ikki tomonlama va ko‘p tomonlama muzokaralarni yakunlashni, JST ishchi guruhi bo‘yicha yakuniy hisobotni tayyorlashni hamda milliy qonunchilikni JST talablari va kelishuvlariga moslashtirishni rejalashtirgan. Bu sa’y-harakatlar mamlakatning JSTga to‘liq a’zo bo‘lish jarayonini tezlashtirishga qaratilgan.
Bugungi reyslar jadvali — 23 fevral
Bugun aeroportda jami 33 parvoz amalga oshiriladi. Eng erta reys soat 05:15 da, eng kech esa 23:20 da jo‘natiladi, deb xabar berdi uzairways.com. Yo‘lovchilar orasida Moskva (Vnukovo va Domodedovo),