Sun’iy intellektda yetakchi maktablarga elektromobillar beriladi
O‘zbekistonda sun’iy intellekt sohasida yuqori natijalarga erishgan maktablar elektromobillar bilan taqdirlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tartib 2025-yil 31-dekabrda qabul qilingan Vazirlar Mahkamasi qarorida belgilangan. Qaror yoshlarni raqamli texnologiyalar sohasiga keng jalb qilish va IT ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida qabul qilingan.
Bu haqda podrobno.uz xabar bermoqda. Hujjatga ko‘ra, mamlakatda “Sun’iy intellekt sohasida besh million lider” loyihasi amalga oshiriladi.
Ushbu loyiha avvalgi “Bir million dasturchi” tashabbusining davomidir. Loyiha Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda tashkil qilinadi.
Loyiha doirasida yoshlarni sun’iy intellekt texnologiyalari bo‘yicha ommaviy o‘qitish rejalashtirilgan. Shuningdek, yuqori natijalarga erishgan o‘quvchilar, o‘qituvchilar va ta’lim muassasalarini rag‘batlantirish tizimi joriy etiladi.
Har yili milliy tanlov o‘tkazilib, eng yaxshi ishtirokchilar aniqlanadi. Tanlov g‘oliblari pul mukofotlari va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi.
Masalan, 100 nafar o‘qituvchiga 1 ming dollar miqdorida pul mukofoti beriladi, 10 nafar pedagog xorijiy safar yo‘llanmalari bilan rag‘batlantiriladi. Shuningdek, yoshlar uchun 500 ta noutbuk va boshqa qimmatbaho sovg‘alar ajratiladi.
Bundan tashqari, uchta oliy ta’lim muassasasi ham pul mukofotiga ega bo‘ladi. Eng yaxshi natija ko‘rsatgan ikki umumta’lim maktabi esa Prezident sovg‘asi sifatida elektromobillar bilan taqdirlanadi.
Shu bilan birga, O‘zbekistonda maktab va bog‘cha pedagoglarining o‘rtacha ish haqi bosqichma-bosqich ikki baravar oshirilishi rejalashtirilgan. Bu prezident farmoni loyihasida ko‘zda tutilgan bo‘lib, jamoatchilik muhokamasi uchun taqdim etilgan.