O‘zbekistonda sun’iy intellekt sohasida yuqori natijalarga erishgan maktablar elektromobillar bilan taqdirlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tartib 2025-yil 31-dekabrda qabul qilingan Vazirlar Mahkamasi qarorida belgilangan. Qaror yoshlarni raqamli texnologiyalar sohasiga keng jalb qilish va IT ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida qabul qilingan.
Bu haqda podrobno.uz xabar bermoqda. Hujjatga ko‘ra, mamlakatda “Sun’iy intellekt sohasida besh million lider” loyihasi amalga oshiriladi.
Ushbu loyiha avvalgi “Bir million dasturchi” tashabbusining davomidir. Loyiha Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda tashkil qilinadi.
Loyiha doirasida yoshlarni sun’iy intellekt texnologiyalari bo‘yicha ommaviy o‘qitish rejalashtirilgan. Shuningdek, yuqori natijalarga erishgan o‘quvchilar, o‘qituvchilar va ta’lim muassasalarini rag‘batlantirish tizimi joriy etiladi.
Har yili milliy tanlov o‘tkazilib, eng yaxshi ishtirokchilar aniqlanadi. Tanlov g‘oliblari pul mukofotlari va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi.
Masalan, 100 nafar o‘qituvchiga 1 ming dollar miqdorida pul mukofoti beriladi, 10 nafar pedagog xorijiy safar yo‘llanmalari bilan rag‘batlantiriladi. Shuningdek, yoshlar uchun 500 ta noutbuk va boshqa qimmatbaho sovg‘alar ajratiladi.
Bundan tashqari, uchta oliy ta’lim muassasasi ham pul mukofotiga ega bo‘ladi. Eng yaxshi natija ko‘rsatgan ikki umumta’lim maktabi esa Prezident sovg‘asi sifatida elektromobillar bilan taqdirlanadi.
Shu bilan birga, O‘zbekistonda maktab va bog‘cha pedagoglarining o‘rtacha ish haqi bosqichma-bosqich ikki baravar oshirilishi rejalashtirilgan. Bu prezident farmoni loyihasida ko‘zda tutilgan bo‘lib, jamoatchilik muhokamasi uchun taqdim etilgan.

Ведущим школам в области искусственного интеллекта будут предоставлены электромобили
В Узбекистане школы, достигшие высоких результатов в области искусственного интеллекта, будут награждены электромобилями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот порядок установлен постановлением Кабинета Министров, принятого 31 декабря 2025 года. Постановление направлено на широкое привлечение молодежи к цифровым технологиям и развитие IT-навыков.
Об этом сообщает podrobno.uz. Согласно документу, в стране реализуется проект «Пять миллионов лидеров в области искусственного интеллекта».
Этот проект является продолжением предыдущей инициативы «Один миллион программистов». Проект организуется Министерством цифровых технологий совместно с Министерством дошкольного и школьного образования, а также Министерством высшего образования, науки и инноваций.
В рамках проекта планируется массовое обучение молодежи технологиям искусственного интеллекта. Также будет введена система поощрения учащихся, учителей и образовательных учреждений, достигших высоких результатов.
Ежегодно проводится национальный конкурс, по итогам которого определяются лучшие участники. Победители конкурса награждаются денежными премиями и ценными подарками.
Например, 100 учителям будет выплачена денежная премия в размере 1000 долларов, 10 педагогов получат путевки для зарубежных поездок. Кроме того, для молодежи предусмотрено 500 ноутбуков и другие ценные подарки.
Кроме того, три высших учебных заведения также получат денежные премии. Две общеобразовательные школы, показавшие лучшие результаты, будут награждены электромобилями в качестве президентского приза.
Вместе с тем в Узбекистане планируется поэтапное удвоение средней заработной платы педагогов школ и детских садов. Это предусмотрено проектом президентского указа, представленного на общественное обсуждение.