2025 yilda o‘qituvchilarning 60 foizi attestatsiyadan o‘tmadi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilda o‘tkazilgan attestatsiya sinovlarida pedagoglarning 60 foizdan ortig‘i muvaffaqiyatli natijaga erisha olmadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat o‘qituvchilarning malakasini oshirish va attestatsiya tizimini takomillashtirish zarurligini yana bir bor tasdiqlamoqda. Ushbu ma’lumot podrobno.uz saytida e’lon qilingan.
Attestatsiya jarayonida jami 353 604 nafar pedagog ishtirok etdi. Sinovlar natijasida 22 311 nafar o‘qituvchi oliy, 43 445 nafari birinchi, 60 055 nafari ikkinchi malaka toifasini qo‘lga kiritdi.
Shuningdek, 13 371 nafar pedagogga “mutaxassis” toifasi berildi. Toifasini saqlab qolgan yoki oshirgan 125 811 nafar pedagogga tegishli sertifikatlar rasmiylashtirildi.
Bundan tashqari, 6 553 nafar o‘qituvchi attestatsiyasiz malaka sertifikatlariga ega bo‘ldi. Professional sertifikatlash sinovlarida 21 836 nafar stajor ishtirok etdi.
Shuningdek, milliy va xalqaro tashkilotlar tomonidan tasdiqlangan 48 599 ta sertifikatning haqiqiyligi qayd etildi. Bu sertifikatlar bo‘yicha pedagoglarga tegishli ustamalar ham hisoblandi.
Vazirlik fikriga ko‘ra, mazkur ko‘rsatkichlar kadrlar malakasini oshirish va attestatsiya tizimini yanada rivojlantirish zaruratini ko‘rsatmoqda.

В 2025 году 60 процентов учителей не прошли аттестацию
По данным, опубликованным Министерством дошкольного и школьного образования, более 60 процентов педагогов не смогли добиться успешных результатов на аттестационных испытаниях, проведённых в 2025 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация вновь подтверждает необходимость повышения квалификации учителей и совершенствования системы аттестации. Данная информация была опубликована на сайте podrobno.uz.
В аттестационном процессе приняли участие всего 353 604 педагога. По результатам испытаний 22 311 учителей получили высшую квалификационную категорию, 43 445 — первую, 60 055 — вторую квалификационную категорию.
Кроме того, 13 371 педагогу была присвоена категория «специалист». Сертификаты были оформлены для 125 811 педагогов, сохранивших или повысивших свою квалификационную категорию.
Также 6 553 учителя получили квалификационные сертификаты без прохождения аттестации. В профессиональных сертификационных испытаниях приняли участие 21 836 стажёров.
Кроме того, была подтверждена подлинность 48 599 сертификатов, утверждённых национальными и международными организациями. По этим сертификатам также были начислены надбавки педагогам.
По мнению министерства, эти показатели свидетельствуют о необходимости повышения квалификации кадров и дальнейшего развития системы аттестации.