O‘zbekistonda 2030 yilga borib umr ko‘rish 78 yoshga yetadi
O‘zbekistonda 2030 yilga borib aholi o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligini 78 yoshga yetkazish maqsadi qo‘yilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot “O‘zbekiston–2030” strategiyasi loyihasida qayd etilgan bo‘lib, bu haqda Podrobno.uz xabar berdi. Rejaga ko‘ra, bu ko‘rsatkich bosqichma-bosqich oshib boradi: 2026 yilda 75,5 yosh, 2027 yilda 76 yosh, 2028 yilda 76,8 yosh, 2029 yilda 77,5 yosh va 2030 yilda 78 yoshga yetishi rejalashtirilgan.
Mazkur maqsadga erishish uchun sog‘liqni saqlash tizimiga ajratiladigan mablag‘lar oshiriladi. Jumladan, 2030 yilga kelib davlat budjetidan tibbiyotga ajratmalar yalpi ichki mahsulotning 5 foizigacha yetkazilishi ko‘zda tutilgan.
Strategiyada muddatidan oldin o‘lim holatlarini kamaytirish ham muhim yo‘nalishlardan biri sifatida belgilangan. Xususan, 30–69 yosh oralig‘ida yurak-qon tomir kasalliklari tufayli erta o‘lim ko‘rsatkichini 27 foizgacha, onkologik kasalliklardan esa 5,2 foizgacha tushirish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, surunkali kasalliklar bilan kurashish choralari ustuvor yo‘nalish sifatida belgilangan. Masalan, qandli diabet bilan og‘rigan bemorlarni to‘liq davolash, nafas olish a’zolari kasalliklaridan erta o‘lim ko‘rsatkichini 1,5 foizdan oshirmaslik va sil kasalligiga chalinish darajasini 33 foizdan yuqori bo‘lmagan holatda ushlab turish maqsad qilingan.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi o‘n yillikda O‘zbekistonda o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligi izchil o‘sib kelmoqda. Masalan, 1991 yilda bu ko‘rsatkich 66,4 yoshni tashkil etgan bo‘lsa, 2010 yilda 73 yoshga, 2023 yilda esa 74,7 yoshga yetgan.

В Узбекистане к 2030 году продолжительность жизни достигнет 78 лет
В Узбекистане поставлена цель к 2030 году довести среднюю продолжительность жизни населения до 78 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные зафиксированы в проекте стратегии «Узбекистан–2030», о чем сообщает Podrobno.uz. Согласно плану, этот показатель будет постепенно увеличиваться: в 2026 году — 75,5 лет, в 2027 году — 76 лет, в 2028 году — 76,8 лет, в 2029 году — 77,5 лет и в 2030 году — 78 лет.
Для достижения этой цели будут увеличены средства, выделяемые на систему здравоохранения. В частности, к 2030 году предусмотрено довести государственные ассигнования на медицину до 5 процентов от валового внутреннего продукта.
В стратегии также определено важным направлением сокращение случаев преждевременной смертности. В частности, планируется снизить показатель преждевременной смертности от сердечно-сосудистых заболеваний в возрастной группе 30–69 лет до 27 процентов, а от онкологических заболеваний — до 5,2 процента.
Кроме того, меры по борьбе с хроническими заболеваниями определены как приоритетное направление. Например, предусматривается полное лечение пациентов с сахарным диабетом, не допускать превышения показателя преждевременной смертности от заболеваний органов дыхания более 1,5 процента и удерживать уровень заболеваемости туберкулезом не выше 33 процентов.
По данным Национального статистического комитета, за последнее десятилетие средняя продолжительность жизни в Узбекистане стабильно растет. Например, в 1991 году этот показатель составлял 66,4 года, в 2010 году — 73 года, а в 2023 году достиг 74,7 года.
Официальные лица подчеркивают, что предпринимаемые меры не только увеличат продолжительность жизни, но и улучшат качество жизни за счет повышения качества медицинской помощи и профилактических мероприятий.