Korrupsiyani fosh qilganlar himoyasi kuchaytiriladi
O‘zbekistonda korrupsiya holatlari haqida ma’lumot bergan fuqarolarni himoya qilish uchun yangi mexanizm joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu Prezident farmonida belgilangan bo‘lib, korrupsiyaga qarshi kurash tizimini takomillashtirish va fuqarolarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Ushbu farmonga muvofiq, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi korrupsiya to‘g‘risida xabar bergan shaxslarga himoya orderi beradi.
Bu order ularni bosim va ta’qiblardan himoya qilish uchun qo‘llaniladi. Shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashda faol ishtirok etgan shaxslarni rag‘batlantirish maqsadida “Korrupsiyaga qarshi kurashga qo‘shgan hissa uchun” ko‘krak nishoni ta’sis etiladi.
Bu bilan korrupsiyaga qarshi kurashda fuqarolarning faol ishtiroki rag‘batlantiriladi. 2026 yil iyun oyiga qadar Agentlik boshqa davlat idoralari bilan hamkorlikda rag‘batlantirish tizimini tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini ishlab chiqadi.
Shu jumladan, “E-Anticor.uz” platformasi Janubiy Koreyaning Clean Portal tajribasi asosida modernizatsiya qilinadi va raqamlashtirish ishlari amalga oshiriladi. Ushbu platforma orqali korrupsiya holatlari haqida xabar bergan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash ko‘zda tutilgan.
2026 yil 1 iyuldan “Raqamli komplaens” axborot tizimi sinov tariqasida ishga tushiriladi. Ushbu tizim orqali davlat organlari va tashkilotlar o‘rtasida tezkor axborot almashinuvi ta’minlanadi va ichki antikorrupsiya bo‘linmalari faoliyati raqamlashtiriladi.
Farmon bilan Agentlikka davlat organlari va tashkilotlarga qoidabuzarliklarning oldini olish bo‘yicha majburiy tavsiyalar berish huquqi ham berilgan. Bundan tashqari, korrupsiyaga qarshi kurash klasteri faoliyati tasdiqlangan bo‘lib, u davlat organlari, huquqni muhofaza qiluvchi tuzilmalar va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.

Защитa разоблачителей коррупции будет усилена
В Узбекистане будет введён новый механизм защиты граждан, сообщающих о случаях коррупции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предусмотрено указом Президента, направленным на совершенствование системы борьбы с коррупцией и поддержку граждан. В соответствии с этим указом, Агентство по борьбе с коррупцией будет выдавать ордеры на защиту лиц, сообщивших о коррупции.
Этот ордер применяется для защиты их от давления и преследований. Кроме того, с целью поощрения активных участников борьбы с коррупцией учреждается нагрудный знак «За вклад в борьбу с коррупцией».
Таким образом стимулируется активное участие граждан в борьбе с коррупцией. До июня 2026 года Агентство совместно с другими государственными органами разработает проект нормативно-правового акта, регулирующего систему поощрений.
В том числе платформа «E-Anticor.uz» будет модернизирована на основе опыта южнокорейского портала Clean Portal и проведена цифровизация. Через эту платформу предусмотрена поддержка лиц, сообщающих о случаях коррупции.
С 1 июля 2026 года в тестовом режиме будет запущена информационная система «Цифровой комплаенс». Эта система обеспечит оперативный обмен информацией между государственными органами и организациями, а также цифровизацию деятельности внутренних антикоррупционных подразделений.
Указом Агентству также предоставлено право давать обязательные рекомендации государственным органам и организациям по предотвращению нарушений. Кроме того, утверждена деятельность кластера по борьбе с коррупцией, направленная на укрепление сотрудничества между государственными органами, правоохранительными структурами и институтами гражданского общества.