5-yanvar: Toshkentda tuman, tog‘larda ko‘chki xavfi
O‘zgidromet ma’lumotlariga ko‘ra, 5-yanvar kuni Toshkent shahrida shamol va tuman kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kunduzi havo harorati +5…+7 daraja atrofida bo‘ladi, kechasi esa -3 darajagacha pasayishi mumkin. Bu haqda Kursiv.uz xabar berdi.
Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida yog‘ingarchilik kutilmaydi, havo harorati +2…+7 darajagacha ko‘tarilishi prognoz qilinmoqda. Farg‘ona vodiysida ham kunduzgi harorat shunga yaqin bo‘ladi, ammo tuman sababli yo‘llarda ko‘rish masofasi qisqarishi ehtimoli bor.
Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida havo harorati -2 darajadan +3 darajagacha bo‘lishi kutilmoqda. Mamlakatning ayrim hududlarida shamol tezligi 12 metr/sekundgacha kuchayishi mumkinligi aytilmoqda.
Tog‘li hududlarda esa 5-yanvar kuni qor ko‘chkisi xavfi saqlanib qoladi. Sinoptiklarning ma’lum qilishicha, tog‘larda yog‘ingarchilik kutilmaydi, havo harorati 3 darajagacha isishi mumkin.
Shuningdek, tuman va shamolning 12 metr/sekundgacha kuchayishi ehtimoli haqida ogohlantirilgan.