Qirg‘iziston O‘zbekistonga shakar eksportini 39 foizga oshirdi
Qirg‘iziston 2025-yilning yanvar–oktabr oylarida O‘zbekiston bozoriga 17,6 ming tonna shakar eksport qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 39 foizga ko‘proqdir. Mazkur ma’lumotni kursiv.uz xabar qildi.
Shuningdek, eksportdan tushgan daromad ham oshgan. O‘tgan yilda bu ko‘rsatkich 8,7 million dollarni tashkil qilgan bo‘lsa, joriy yilda 12 million dollarga yetgan.
Shakar eksporti faqat O‘zbekiston bilan cheklanmay, boshqa davlatlarga ham amalga oshirilgan. Jumladan, Tojikistonga 108 tonna, Afg‘onistonga esa 15 tonna shakar jo‘natilgan.
O‘zbekiston Milliy statistika qo‘mitasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yilning noyabr oyiga kelib mamlakat oziq-ovqat importi hajmi 3,5 milliard dollardan oshgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 18 foizga yuqori.
Bundan tashqari, joriy yilning dastlabki o‘n oyida O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi savdo hajmi 787,3 million dollarni tashkil qilgan. Bu esa 2024-yilning mos davridagi 674,4 million dollarga nisbatan sezilarli o‘sishdir.

Кыргызстан увеличил экспорт сахара в Узбекистан на 39 процентов
Кыргызстан в январе–октябре 2025 года экспортировал на рынок Узбекистана 17,6 тысячи тонн сахара. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель на 39 процентов выше по сравнению с тем же периодом прошлого года. Данные предоставлены kursiv.uz.
Кроме того, доходы от экспорта также выросли. В прошлом году этот показатель составлял 8,7 миллиона долларов, а в текущем году достиг 12 миллионов долларов.
Экспорт сахара осуществлялся не только в Узбекистан, но и в другие страны. В частности, в Таджикистан было отправлено 108 тонн, а в Афганистан — 15 тонн сахара.
По данным Государственного комитета статистики Узбекистана, к ноябрю 2025 года объем импорта продовольствия в стране превысил 3,5 миллиарда долларов. Этот показатель на 18 процентов выше по сравнению с прошлым годом.
Кроме того, за первые десять месяцев текущего года объем торговли между Узбекистаном и Кыргызстаном составил 787,3 миллиона долларов. Это значительный рост по сравнению с 674,4 миллиона долларов за аналогичный период 2024 года.