O‘zbekistonda elektr tarmoqlari keng ko‘lamda yangilanmoqda
O‘zbekiston Energetika vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilda mamlakatda 787 kilometr magistral elektr uzatish tarmoqlari kapital ta’mirdan chiqarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, 29,5 ming kilometr taqsimlovchi elektr tarmoqlari ham ta’mirlandi. Ushbu jarayon doirasida 9 ta magistral podstansiya transformatori va 10,2 mingta transformator punkti yangilandi.
Modernizatsiya ishlari davomida yana 8,6 ming kilometr elektr uzatish liniyalari, 2,3 mingta transformator punkti va 28 ta podstansiya qayta tiklandi. Ushbu o‘zgarishlar natijasida 800 mingdan ortiq xonadonda elektr ta’minoti sifati yaxshilandi.
Shuningdek, yil davomida iste’molchilarga yetkazib berilgan elektr energiyasi hajmi 14 foizga oshib, 77,1 milliard kilovatt-soatni tashkil etdi. Shu bilan birga, mamlakatda “yashil” energetika yo‘nalishi ham rivojlandi.
Xususan, umumiy quvvati 2 gigavatt bo‘lgan kichik quyosh elektr stansiyalari ishga tushirildi. Elektr energiyasini tejash ko‘rsatkichi esa 2,7 milliard kilovatt-soatga yetdi.

В Узбекистане электросети масштабно обновляются
По данным Министерства энергетики Узбекистана, в 2025 году в стране было капитально отремонтировано 787 километров магистральных линий электропередачи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Также было отремонтировано 29,5 тысячи километров распределительных электрических сетей. В рамках этого процесса обновлены 9 магистральных трансформаторных подстанций и 10,2 тысячи трансформаторных пунктов.
В ходе модернизации также восстановлено 8,6 тысячи километров линий электропередачи, 2,3 тысячи трансформаторных пунктов и 28 подстанций. В результате этих изменений качество электроснабжения улучшилось в более чем 800 тысячах домов.
Кроме того, за год объем электроэнергии, поставленной потребителям, увеличился на 14% и составил 77,1 миллиарда киловатт-часов. Вместе с тем в стране развивалось направление «зеленой» энергетики.
В частности, были введены в эксплуатацию малые солнечные электростанции общей мощностью 2 гигаватта. Показатель экономии электроэнергии достиг 2,7 миллиарда киловатт-часов.
Обновление данной инфраструктуры способствует повышению экономической эффективности и улучшению качества использования электроэнергии населением. Информация опубликована на сайте kursiv.uz.